Zábavný a delikátní způsob, jak zvýšit svoji plodnost

Když jsem se rozhodla zatočit se svojí endometriózou, prvním krokem bylo zvýšení příjmu čerstvého ovoce a zeleniny. I když mám ovoce a zeleninu velice ráda, tak mi jedení několika porcí denně v syrovém stavu začalo po nějaké době vadit.

Začala jsem tedy hledat nějakou příjemnější formu. Nejdříve jsem znovuobjevila odšťavňovač, který byl po úvodní euforii asi dva roky schovaný hluboko vzadu v kuchyňské lince. Pravdou je, že kuchyňské pomocníky je potřeba mít vytažené na lince a pořád na očích, jinak dopadají v mnoha domácnostech stejně jako posilovací přístroje J

Začala jsem odšťavňovat vše co mě napadlo, různé druhy ovoce i zeleniny a vymýšlela různé kombinace. A opět v určité fázi odšťavňování mi přišlo líto, že podstatnou část plodů vyhazuju. Zakoupila jsem tedy výkonný mixér a ………

Objevila kouzlo koktejlů Smoothie.

smoothie 2

Tato forma pojídání ovoce a zeleniny mě naprosto okouzlila. A protože většina lidí není schopna sníst denní doporučenou dávku ovoce a zeleniny je tato forma vhodná pro všechny, kteří se snaží zvýšit svoji plodnost přirozenou formou.

Zdravá strava je základem pro posílení přirozené plodnosti. Aby to bylo pro vás co nejjednodušší, navrhuji na začátku zařadit každý den pití ovocno-zeleninového koktejlu, tzv. smoothie. Pokud začnete svůj den se smoothie, máte záruku, že důsledně dostáváte nejdůležitější komponenty (živiny) podporující přirozenou plodnost.

Pravděpodobně již tušíte a víte, že příjem ovoce a zeleniny hraje velmi významnou roli ve vašem zdraví, vaší plodnosti a schopnosti otěhotnět. Ale víte, jak a proč?

Tady jsou důležité složky, které ve svých Smoothie budete přijímat …

1. Antioxidanty

Antioxidanty jsou velmi důležité pro pár, který se snaží otěhotnět. Buňky v těle, a konkrétněji reprodukční systém, jsou neustále napadány volnými radikály. Volné radikály se tvoří (vznikají) z toxinů, stresu, pesticidů, nemocí, ale i z nadměrného cvičení nebo opalování … a seznam by mohl pokračovat. Důležité je vědět, že volné radikály mohou poškodit buňky a DNA v buňkách. To může ovlivnit plodnost na mnoha úrovních.

Působení voných radikálů může mít vliv na zdraví vajíček, spermií, dělohy, vaječníků, štítné žlázy, hypofýzy, atd. Což může způsobit, že tyto orgány nebudou správně fungovat nebo nebudou dostatečně zdravé.

Antioxidanty tedy pomáhají chránit tělo tím, že „vypínají“ volné radikály, které tak již nemohou škodit. Nyní je důležité si uvědomit, že existuje mnoho různých druhů antioxidantů, které chrání různé skupiny buněk. Proto je zapotřebí zkonzumovat denně širokou škálu antioxidantů. Konzumací rozličných čerstvých potravin, je tělo schopno přijímat hojnost antioxidantů. Pití smoothie každý den dělá tento úkol velmi snadným.

V jednom smoothie jste schopná zkonzumovat obrovské množství antioxidantů v přirozené a vstřebatelné formě.

2. Minerály a vitamíny

Existuje mnoho minerálních látek a vitamínů, které jsou nezbytné pro plodnost a vyvážený cyklus. Zinek, vápník, selen, vitamin E, A, C a D, kyselina listová, železo a mnoho dalších živin hraje důležitou roli v podpoře vašeho menstruačního cyklu a ovulace. Nedostatek těchto živin může ovlivnit vaši plodnost . Pestrá strava a široký sortiment čerstvých potravin vám může pomoci poskytnout všechny tyto životně důležité živiny.

Smoothies dělají velmi snadným přijímat celou řadu čerstvých potravin v pohodlné a chutné formě. Mimo to jsou živiny snadno stravitelné, protože koktejly jsou tekuté.

3. Vláknina

Vláknina je nezbytnou součástí každé zdravé výživy a je důležitá pro udržování zdravé hormonální rovnováhy. Vláknina má v těle mnoho funkcí, ale speciálně pro plodnost pomáhá vláknina tělu zbavit se přebytečných hormonů. Funguje jako „koště“, které pomáhá odstranit hormony z těla. Vláknina je také důležitá pro pomoc při pohybu potravin přes trávicí proces a k udržení hladiny cukru v krvi v rovnováze.

Vyvážená hladina cukru v krvi je důležitá pro plodnost každé ženy, nejen u žen se syndromem polycystických ovarií (PCO). Když hladina cukru v krvi za den opakovaně vzroste, tělo na to reaguje jako na mimořádnou událost. Opakované kolísání krevního cukru může způsobit hormonální nerovnováhu. To může způsobit problémy s ovulací, děložní sliznicí, menstruací a zdravím spermií.

Potraviny, které jsou používány ve smoothies jsou přirozeně bohaté na vlákninu.

4. Superpotraviny pro plodnost

Superportaviny pro podporu plodnosti jsou úžasné. Díky nim je snadné dostat velké množství živin v malé dávce. Superpotraviny jsou potraviny, které jsou bohaté na živiny, a dodávají spoustu výživy v malém množství. Některé superpotraviny pro plodnost mohou také specificky vyživovat endokrinní systém a podporovat zdraví vajíček.

Přidáním superpotravin do smoothies jste schopni posunout svoji výživu a zdraví na vyšší úroveň, opět v podobě jednoduchého nápoje. Zajímá vás co jsou to superpotraviny? Přečtěte si tento článek.

Každodenní pití Smoothies vám poskytne všechny z těchto složek v nejvyšší možné kvalitě, s minimem úsilí.

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře