Co je to hormonální nerovnováha, jak vzniká a co s tím může žena dělat?

Hormony řídí od narození naši chuť k jídlu, spánkový režim, libido, to, jak reagujeme na stres, jestli jsme šťastné nebo úzkostné a všechno mezi tím. Co se ale v těle děje, když jsou hormony tzv. „rozhozené“?

„Hormonální nerovnováha“ – vykukuje toto sousloví na vás poslední dobou ze všech stran? Co to ale vlastně znamená? 

Zní to dost obecně a je to obrovsky rozsáhlé téma. Většina žen se cítí být zahlcená a ohromená informacemi, když se pokusí porozumět, jak ty hormony v těle vlastně fungují.

Tento článek se pokusí přiblížit vám problematiku hormonální nerovnováhy a porozumět důležitému prvnímu a často opomíjenému dílku skládačky.

Dokud vás hormony netrápí, tak ve většině žen mladších 40. let toto slovo vyvolá představu menopauzy, návalů horka a pocení. Hormony do té doby prostě dělají svoji práci a my máme pocit, že je ani nemáme.

Pravda je taková, že naše hormony dlouho dlouho před menopauzou řídí velké množství tělesných funkcí, jako je chuť k jídlu, spánek, reakce na stres, sexuální touhu, pocity štěstí nebo úzkosti a ještě mnohem víc.

Když se hormonální nerovnováha začne ozývat před 40. rokem nejčastěji začnou ženy pátrat po informacích o estrogenu a progesteronu. Jenže potíž je v tom, že tyto dva nejznámější ženské hormony netvoří „hormonální základnu“.

Když jsou „porouchané“ estrogen a progesteron, tak daleko dřív než se to stane, jsou „porouchané“ hormony kortizol a inzulin.

Kortizol, „hormon stresu“ a inzulin, hormon „cukru v krvi“ tvoří tzv. „hormonální základnu“. To znamená, že se obvykle dostanou do nerovnováhy jako první.

Nevyvážené hormony z hormonální základny negativně ovlivňují a narušují fungování hormonů štítné žlázy, estrogenu, progesteronu, testosteronu a melatoninu.

Jak ale poznáte, které hormony jsou nevyvážené, jaké příznaky máte hledat, abyste zjistila, jestli jsou vaše hormony v pořádku? Jak taková hormonální nerovnováha začíná?

Dobře, tady jsou některé z prvních příznaků hormonální nerovnováhy, na které je potřeba si dávat pozor:

  • Máte potíže s usínáním nebo spánkem v průběhu noci.
  • I když, spíte sedm až devět hodin, přesto se vám ráno špatně vstává.
  • Abyste se mohla ráno „nastartovat“, potřebujete dávku kofeinu.
  • Další potřeba kofeinu nebo cukru se hlásí kolem 10:00 dopoledne a pak znovu odpoledne.
  • Po obědě byste si nejraději na chvilku zdřímla.
  • Začínáte si všímat svých emocionálních příznaků PMS, jako jsou změny nálady, výbuchy vzteku, které jste dřív neměla nebo náhlé poklesy energie.
  • Jste rozčílená častěji, než si dokážete přiznat!

Toto je začátek hormonální nerovnováhy.  Pokud u sebe pozorujete jeden nebo víc z těchto příznaků, můžete mít dysregulovaný kortizol, inzulín nebo obojí.

Naše hormony jsou propojené. Jeden ovlivňuje druhý až je z toho řetězová reakce. Většina žen řeší vysoký estrogen nebo nízký progesteron, ale zapomínají se podívat na začátky vzniku své hormonální nerovnováhy – na kortizol a inzulín. To je místo, kde by každá žena, která hledá cestu zpět do rovnováhy, měla začít.

Pokud jste žena, která potřebuje věcem rozumět, aby věděla, proč dělá tu či onu změnu v životním stylu, mrkněte na můj on-line kurz TAJEMSTVÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHYjen do vánoc se super slevou.

A co tedy může hormonálně nevyrovnaná žena udělat?

Zaměřte se na stravu

To, co jíte, je stejně důležité jako kdy a jak jíte. Všechny tyto tři body – co, kdy a jak – ovlivňují inzulin, „hormon“ cukru v krvi“ a kortizol, „hormon stresu“ a následně všechny další hormony.

  • Abyste udržela vyváženou hladinu cukru v krvi, jezte pravidelně každé tři až čtyři hodiny. Žádné hladovění.
  • Nikdy nevynechávejte snídani.
  • K jídlu si sedněte.
  • Každé sousto žvýkejte 20 – 30x (ne nedělám si srandu!).
  • Vypněte televizi, počítač a odložte mobil.
  • Myslete při jídle na něco pozitivního.

Tato opatření odstraní z času, který trávíte jídlem velké množství stresu, potažmo kortizolu. Když jste (a jíte) ve stresu, vaše střeva nemohou dobře vstřebávat živiny, které jíte, takže je úplně jedno, kolik brokolice sníte!

Pro udržení inzulinu na uzdě a tím potažmo vytvoření stabilní hladiny cukru v krvi, nestačí ale jen pravidelnost v jídle a nevynechávání snídaně (i když toto je velmi důležité).

Základní strategií pro hormony v rovnováze je zaměření se na to, co jíte. Proto, když řešíte nerovnováhu, nezačínejte přidáváním výživových doplňků nebo bylinek (to může být až další krok). Vždy začněte vyhodnocením a změnou ve vašem běžném stravování.

Inspiraci, co jíst pro hormonální rovnováhu můžete načerpat v on-line kurzu TAJEMSTVÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY.

Snižte konzumaci alkoholu

Hmmm, hmmmm. Tohle jste možná úplně nechtěla slyšet. Ale slibuji vám, že vysazení alkoholu totálně mění hru.

Sklenička vína je stejná, jako když sníte hrst sladkých sušenek nebo svoji oblíbenou bonboniéru. Je to jen jiný způsob doručení cukru do vašeho krevního oběhu. Okamžitě po vypití pošle vaši hladinu cukru v krvi na horskou dráhu.

Alkohol také zvyšuje hladinu estrogenu, protože zaměstná játra jeho odbouráváním. V tu chvíli játra nemohou dobře a účinně odbourávat přebytečný estrogen. Ten místo, aby byl z těla vyloučen, tak se znovu reabsorbuje do vašeho těla a vzniká tak estrogenová dominance. To vyvolává silnější, delší menstruaci, bolest prsou, bolest hlavy, migrénu a všelijaké příznaky PMS.

Vidíte souvislost mezi tím, co jíte a pijete a problémy s menstruací?

Stejně přemýšlejte o kofeinu

Ajajaj, ještě horší téma než alkohol. Já vím a chápu vás.

Jestli si vychutnáváte jeden šálek kvalitní kávy denně při pokecu s kamarádkou a relaxujete u toho, tak určitě pozitiva převažují nad negativy.

Pokud ale hltáte v práci jeden hrnek kafe za druhým, může to být opravdu problematické, obzvlášť pokud pravidelně cítíte úzkost, ráno vám dělá problém vyhrabat se z postele a v průběhu dne zažíváte výrazné poklesy energie nebo máte v noci problém s usínáním, měla byste se kávy na nějakou dobu vzdát.

Jestliže nejste připravená kávu úplně vyškrtnout ze svých denních rituálů, začněte pomalu. Dejte si půl napůl kávu s kofeinem a kávu bez kofeinu nebo vyměňte celý šálek za bezkofeinovou kávu. Místo kávy začněte pít zelený nebo matcha tee.

Dnešní život je velmi rychlý a většina žen si jednoho dne uvědomí, že hormonální nerovnováha je tu. Teď už víte, jak to začíná a také víte, jak to můžete hned na začátku zvrátit.

Nezapomeňte, že hormony mají vlastní hierarchii a jsou vzájemně propojené. Hormonální nerovnováhu musíme vždy řešit od spodu pyramidy nahoru. Takže i když řešíte estrogen nebo progesteron začněte vždy u kortizolu a inzulínu, to znamená u stresu a výživy!

Hormony si také spolu pořád povídají, takže jakmile zapracujete na spodní základně hormonální pyramidy, ty horní patra se začnou rovnat taky. To je krása hormonů, že pracují společně, aby nás vždy podporovaly.

Pokud chcete jít víc do hloubky a poznat lépe tajemství propojení hormonů, zvu vás do online programu TAJEMSTVÍ HORMONÁLNÍ ROVNOVÁHY, kde se mimo jiné naučíte základy mojí metody CYKLICKÉHO STRAVOVÁNÍ.

Více info kliknutím na obrázek

 

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře