Můj příběh s neplodností

Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka.

Cesta k mateřství je plná poznání a seberozvoje, chcete-li půjdu s vámi.

Moje velká touha po miminku je dnes už naplněná. Poprvé jsem se stala maminkou ve 36 letech, druhá dcera Maruška se narodila o dva a čtvrt roku později. Pohled do rozzářených očí dvou holčiček přináší do mého života nesmírné štěstí a vděčnost. Nyní jsem ženou, která díky strastiplné cestě ke svým dětem, objevila vášeň a zjistila, jak použít svou profesi a pomáhat ostatním ženám k jejich vysněnému miminku.

Než jsem poprvé otěhotněla,

trvalo to dlouhých 5 let

Tyto roky byly naplněné očekáváním, zklamáním, frustrací, strachem, zlobou, smutkem, občas i slzami a mnoha dalšími pocity, které zažívá každá žena, která si toužebně přeje mít vlastní dítě a ono pořád nepřichází.

Čekání na miminko

Ve dvacetiosmi letech jsem se po šestiletém vztahu vdala. S manželem jsme se dohodli, že nastal právě ten správný čas na založení rodiny. Svému gynekologovi jsem oznámila, že si přeji otěhotnět. Provedl běžné vyšetření a oznámil mi, že jsem mladá, zdravá a nic nebrání mému přání. Informoval mě, že normální doba pro otěhotnění může být až 1 rok a abych mu za 2 měsíce nestála uplakaná v ordinaci, že nám to nejde.

První rok čekání na miminko měl docela klidný průběh. V té době jsme žili v Olomouci a já pracovala v Praze. S manželem jsme se vídali jen o víkendech. Tomu jsem přikládala to, že jsme patrně propásli několik vhodných okamžiků a nijak zvlášť jsem to neřešila. Samozřejmě každá menstruace mě mírně rozesmutněla, ale protože jsme s manželem měli hodně zálib a přátel, žili jsme vlastně stejný společenský život jako před rozhodnutím založit si vlastní rodinu.

Lékař mě stále uklidňoval, že je vhodné mít dítě tak do pětatřiceti a na to mám prý spoustu času. Jediné jeho doporučení bylo, že na to nesmím stále myslet. Asi po roce a půl snažení mi doporučil, abychom s manželem navštívili centrum asistované reprodukce.

Léčba v centru asistované reprodukce

Vybrala jsem vyhlášenou soukromou kliniku v Praze, vždyť chci přece pro své dítě to nejlepší. Následovalo podrobné gynekologické a hormonální vyšetření a manželovi byl proveden kompletní spermiogram. Po vyšetřeních nám lékař sdělil, že jsme oba zdraví a jedná se u nás tedy o primární neplodnost z neznámých příčin.

Jako první krok navrhnul inseminaci (IUI). Během půl roku jsme ji absolvovali třikrát. A výsledek? Nic. Jen zklamání, smutek. V měsících mezi jednotlivými inseminacemi jsme se snažili počít dítě přirozenou cestou a náš život se smrsknul na plánování sexu podle plodných a neplodných dnů. Z našeho vztahu se pomalu začala vytrácet radost ze společně trávených chvil a „výroba” dítěte se  stala jakousi nutnou povinností.

Po třetí neúspěšné inseminaci, jsme se byli domlouvat o dalším postupu metodou IVF a lékařka mi objevila při kontrole na ultrazvuku malou cystu. Za dva měsíce jsem šla na kontrolu. Cysta prý buď sama zmizí nebo by se mohlo jednat o tzv. čokoládovou cystu. Kontrola bohužel potvrdila, že cysta dále roste a plní se krví. Po třech letech marného kladení si otázky, proč to nejde zrovna nám, jsem byla ocejchována první diagnózou související s neplodností.

Endometrióza – třetí stádium

Endometrióza? Co to je? V životě jsem o takové nemoci neslyšela. Podle hesla co umím pojmenovat, s tím umím pracovat, jsem začala studovat.

Ano tato nemoc způsobuje neplodnost. A tato nemoc se léčí tím, že žena přestane menstruovat. To znamená, že buď otěhotní nebo je v menopauze. No to jsou pěkné vyhlídky. Jak mám otěhotnět, když jsem díky endometrióze neplodná? A co ta menopauza? Bude mi 33 let a toužím po rodině. S tímto zjištěním se bohužel moc pracovat nedá. Nastává období deprese a beznaděje...

Manžel to vzal úžasně, podržel mě a sdělil mi, že mu nevadí, když nebudeme mít spolu děti, i tak mě miluje. Nedovedla jsem si, ale představit, že tak báječný člověk, který to s dětmi umí, by zůstal bez nich.

Při třetím stadiu endometriózy mi nezbývalo nic, než podstoupit laparoskopickou operaci. Do nemocnice jsem nastupovala s poměrně dobrou náladou a s vírou, že tuto podivnou nemoc za pár dní hodím za hlavu. Místo na obyčejném nemocničním pokoji jsem se probudila na jednotce intenzivní péče, všude pípaly přístroje, které tiše obcházely sestřičky. Co se stalo? Kde to jsem?

Po prvotním šoku mi lékařka vysvětlila, že endometrióza tak hodně napadla moje vaječníky a endometria byla tak velká, že nebylo možno operaci dodělat laparoskopicky. Operaci dodělala laparotomicky, takže mám dlouhý řez v podbřišku, podobně jako u císařského řezu. Dobrá zpráva je, že pravý vaječník je zachráněn celý a z levého zbyla polovina. V nemocnici jsem místo tří dnů pobyla dní osm.

Po krátké rekonvalescenci jsem znovu navštívila svoji lékařku v CAR, kde mi bylo sděleno, že operací to nekončí. Některá endometria mohou totiž být viditelná jen mikroskopicky a taková se nedají při operaci odstranit. Je tedy nutné „zrušit” menstruaci. Jak už jsem psala výše – otěhotněním to nelze, takže nastává období menopauzy.

Umělé klimakterium

Toto období mě paradoxně dost vrátilo do života. Půl roku na hormonech, které mi přivodily umělou menopauzu. Konec počítání plodných dnů a nucení se do sexu, protože je to zrovna teď nejvhodnější okamžik. Vzpomínám na to docela s úsměvem. Aspoň už vím, co mě za pár let čeká. Návaly horka mi vlastně ani tolik nevadily, protože jsem normálně dost zimomřivá a stále zabalená ve svetru.

Myslím, že jsem se v této době uklidnila po psychické stránce a hodně ponořila do práce. Věděla jsem totiž, že bezprostředně po ukončení umělého přechodu okamžitě naváže hormonální stimulace na můj první IVF cyklus.

IVF

Po půlročním odpočinku jsme se s novou silou a vírou, že tentokrát se to podaří vrhli do další etapy. Náš život byl opět přesně nalinkovaný – kdy si píchnout injekci, kdy sníst tuhle pilulku, kdy zavést jinou pilulku, kdy přesně na minutu se dostavit do ordinace...

V prvním cyklu IVF mi zavedli 2 embrya, jedno embryo jsme si nechali zamrazit. Vytoužené dvě čárečky na těhotenském testu se však neobjevily. Při druhém pokusu jsem dostala zamraženého drobečka a také nic. Na kontrolním ultrazvuku mi lékař oznámil, že endometrióza se vrátila a budu muset na druhou operaci. Pomalu jsme se s manželem začali smiřovat, že budeme bez dětí. Po dlouhé debatě jsme se rozhodli, že po druhé operaci zkusíme poslední pokus, protože hormonální léčba byla pro mě velmi vyčerpávající.

Při třetím pokusu o umělé oplodnění jsme měli jen jedno zdravé embryo. Byla to naše poslední šance. Prožila jsem nejdelší měsíc svého života, na jehož konci byl happy end.

Po pěti letech snažení konečně těhotná

Těhotenství jsem si náramně užila a po porodu se rychle vžila do nové role pyšné maminky. Lékaři mi bohužel sdělili, že endometrióza nebyla zlikvidována ani těhotenstvím a šance na další dítě je naprosto nulová. Při porodu císařským řezem mě znovu operovali a museli odstranit hodně srůstů na děloze.

Mateřství jsem si náležitě užívala a se svojí dcerkou Eliškou podnikala všechny aktivity, které se v dnešní době pro aktivní maminky nabízí. Brzo jsem ale zjistila, že mi v životě něco chybí a zatoužila se částečně vrátit do práce. Přemýšlela jsem, jak to udělat a přitom zůstat dobrou mámou, která má na své dítě dostatek času.

Protože jsem vystudovala výživu a ve svém předchozím zaměstnání jsem se tomuto oboru věnovala jen okrajově, rozhodla jsem se absolvovat rekvalifikační kurz pro výživové poradce, abych se dozvěděla v tomto oboru nové trendy a mohla začít příležitostně poskytovat poradenství.

Vedl mě k tomu také fakt, že moje tělo reagovalo na 3 cykly hormonální léčby a následné těhotenství 20 kg váhovým přírůstkem. Při studiu jsem se dostala k detoxikaci organismu přírodními postupy podle německého lékaře Dr. Jentschury. Tato metoda mě naprosto nadchla a protože jsem chtěla zhubnout absolvovala jsem 3-měsíční detoxikační kůru Dr. Jentschury, kterou jsem vylepšila dalšími vychytávkami, které jsem znala ze studia výživy.

Druhé těhotenství

Po čtyřech měsících od zahájení detoxikace se mi nedostavila menstruace, nejdřív jsem tomu nevěnovala velkou pozornost, protože za poslední rok byl můj cyklus dost nepravidelný. Jeden den jsem dělala pořádek ve skříňce v koupelně a vzadu v rohu objevila jeden těhotenský test. Ne, to přece není možné, byla moje první myšlenka, když jsem test cestou na WC rozbalovala. Ano je to možné, za dalších devět měsíců jsem držela v náručí svoji druhou holčičku.

Příběh, který mi otevřel oči

Ve chvíli, kdy jsem držela v ruce těhotenský test se dvěma čárkami mi to pořád nedocházelo. Teprve když jsem se asi v polovině těhotenství zúčastnila živého dvoudenního semináře s doktorem Jentschurou, jsem všechno pochopila.

Největším AHA momentem bylo pro mě setkání s jednou paní na semináři. Slovo dalo slovo a jedna druhé jsme vyprávěly svůj příběh o tom, co nás dovedlo k této metodě detoxikace. Paní byla zdravotní sestřička a snažila se najít něco, co by pomohlo její dceři, která nemohla 7 let otěhotnět a vyzkoušela v podstatě vše. Shodou náhod objevila metodu Dr. Jentschury a ejhle, její dcera byla do půl roku těhotná. Dál mi vyprávěla, jak se od té doby věnuje ženám se stejným problémem a k detoxikaci organismu ještě přidává klientkám masáž akupresurních bodů, které podporují zdraví reprodukčních orgánů.

Byla naprosto nadšená a šťastná, že dokázala mnohým ženám pomoci v jejich trápení s vynikajícími výsledky.

Takže Maruška se narodila díky detoxikaci a pár drobným změnám v mém životním stylu? ANO. Odpověď na tuto otázku mi vyrazila dech. Žádný z lékařů, u kterého jsem kdy byla se mnou nikdy nemluvil o mém životním stylu, o tom co jím, jak vařím.

A přitom je to tak jednoduché...

Zrodila se moje vášeň

Vím toho tolik o

  • endometrióze
  • nechtěné neplodnosti
  • hormonální nerovnováze
  • umělém oplodnění
  • výživě člověka před početím
  • detoxikaci

Dále tyto oblasti studuji a jejich propojování mě úplně pohltilo.

Mému životu dává velký smysl a naplnění nenechávat si tyto vědomosti pro sebe, ale podělit se s vámi, které jste dočetly až sem a pravděpodobně se vás toto téma dotýká.

Velice si přeji, aby i vy jste jednou držela v náručí ten svůj uzlíček štěstí a zažila ten pocit být matkou.

Z vděčnosti za to, že mi bylo poskytnuto toto poznání, vám nabízím zdarma ke stažení  PDF 10 TAJEMSTVÍ, díky kterým otěhotníte rychleji, donosíte a porodíte zdravé miminko.

 Pro ženy, které si přejí jít víc do hloubky jsem napsala eBook Chci být máma, ve kterém se dozvíte mnoho informací, jak přírodní cestou podpořit své reprodukční zdraví.

10 TAJEMSTVÍ,

díky kterým otěhotníte rychleji, donosíte a porodíte zdravé miminko

eBook Chci být máma
eBook Projím se kmiminku
eBook Projím se k miminku
eBook Elixír plodnosti
pdf 10 TAJEMSTVÍ