ESTROGENOVÁ DOMINANCE – Proč je nutné podporovat játra?

Estrogenová dominance je jedním z největších problémů ovlivňujících ženy nad 35 let. Negativně ovlivňuje menstruaci a přináší nám PMS pocházející z pekla. Když jste estrogen dominantní, silné krvácení, děložní myomy, fibrocystická prsa a intenzivní křeče se stanou „normální“ životní realitou. Vaše nálada je šílená a cítíte se jako byste to nebyla VY.

Jakmile vstoupíte do období perimenopauzy (30. – 40. roky), lékaři bohužel rychle předepisují hormonální substituci. Vaše problémy pramení zjevně z nerovnováhy hormonů, takže hormonální léky by mohly být řešením, že?

ŠPATNĚ.

Konvenční hormonální substituční terapie (HRT) nebo hormonální antikoncepce (HA) přináší mnohem vyšší riziko vzniku rakoviny a stavů hormonální nerovnováhy, protože neléčí hlavní příčinu.

Důvodem, proč se v této fázi života stává tolik žen estrogen dominantními, je především to, že naše tělo – konkrétně játra – přestávají zvládat zpracování a detoxikaci přebytečných estrogenů kolujících v krevním oběhu a nechávají je znovu opakovaně vstřebávat zpět do těla.

Když používáte HRT nebo HA, přidáte do tohoto nepořádku ještě VÍCE syntetických hormonů a hádejte, co se stane? Vaše detoxikační cesty jsou ještě více ucpané. Necítíte se vůbec lépe. Jste zpátky tam, kde jste začala.

Pokud víte, že máte estrogenovou dominanci, nemusíte zůstat uvězněná v tomto koloběhu a být odkázaná jen na umělé hormony.

Způsob, jakým znovu naleznete sama sebe, je věnování času k pochopení, co se v těle skutečně děje, znovunastartování správného metabolismu estrogenu pomocí změn v životním stylu, popřípadě užívání přírodních doplňků, které podpoří schopnost vašeho těla vyléčit se.

Cesty estrogenu 

Stručně řečeno, existují tři různé způsoby, jak játra rozkládají estrogen na různé metabolity, aby je poté mohly vyloučit a zabránilo se tak jejich hromadění v těle:

  • První způsob – 2-OH dráha – je nejbezpečnější a nejméně rakovinotvorná dráha. Toto je ten způsob, který chceme podporovat. Metabolit 2-OH je tzv. „dobrý estrogen“, který dělá ženu ženou a ke svému životu ho potřebujeme.
  • Druhý způsob – 16-OH dráha – toto je cesta, která způsobuje, že se buňky v našem těle množí nebo rostou. Pokud 16-OH metabolit estrogenu, tzv.“špatný estrogen“, zůstává v těle, vede to k dominanci estrogenu.

Špatný estrogen způsobuje stavy, jako jsou citlivá prsa, premenstruační syndrom (PMS), silná menstruace a krevní sraženiny. Je také „motorem“ pro nemoci závislé na estrogenu, jako je endometrióza, fibrocystická prsa, děložní myomy atd.

  • Třetí způsob – 4-OH dráha– je nejnebezpečnější cestou. Estrogeny, které následují tuto cestu, zvyšují riziko rakoviny. Proto je naším cílem 4-OH metabolity snižovat v těle na minimum.

TOTO je důvod, proč stále opakuji, jak moc je důležitá správná detoxikace a podpora jater. Játra jsou doslova strážci bezpečného metabolismu estrogenu. Stav našich jater určuje, kterou cestou se estrogen ve vašem těle vydá.

Pojďme si teď říct jakým způsobem naše tělo estrogen zpracovává:

FÁZE detoxikace jater pro vyčištění přebytečného estrogenu

Metabolismus estrogenu, tedy jednoduše řečeno zpracování estrogenu naším tělem, probíhá v několika fázích.

  • První fáze se nazývá oxidace a je to právě to místo, kde se estrogen přeměňuje na různé metabolity (2-OH, 4-OH, 16-OH).
  • Druhá fáze se nazývá konjugace. Toto je místo, kde játra neutralizují metabolity a připravují je na vyloučení z těla. V této fázi játra používají 6 způsobů pro zpracování různých toxinů. Pokud ale mluvíme o zpracování estrogenu – játra použijí pro jeho metabolismus především jeden způsob a tím je metylace.

Metylace způsobí, že se estrogenové metabolity stanou rozpustnými ve vodě a my se jich můžeme bezpečně zbavit prostřednictvím trávících procesů.

Pokud nemetylujete své estrogeny, jsou tělem znovu opakovaně vstřebávány, vstupují zpět do krevního oběhu a způsobují dominanci estrogenu.

  • Třetí fáze je vyloučení metabolizovaného a metylací neutralizovaného estrogenu ven z těla. To se děje především prostřednictvím stolice. Pro třetí fázi je velmi důležité zdraví střev a pravidelné vylučování (1 – 2x za den).

Pokud trpíte zácpami a vaše stolice není pravidelná, dochází k opětovnému vstřebávání estrogenu do těla a opět se ocitáte v začarovaném kruhu.

Závěrečné myšlenky:

  1. HA nebo HRT nepomůže vyřešit vaši estrogenovou dominanci.
  2. Celoživotní snahou každé ženy by mělo být udržování správného poměru 2-OH:16-OH, tedy poměru „dobrého“ a „špatného“ estrogenu ve prospěch toho dobrého a minimalizace rakovinotvorného 4-OH estrogenu perfektně fungující metylací.
  3. Přírodní řešení estrogenové dominance spočívá v perfektně fungující detoxikaci organismu, která je přímo závislá na zdraví vašich jater.

4. První i druhou fázi detoxikace estrogenu lze nastartovat a udržovat prostřednictvím konkrétních potravin a doplňků  stravy. Toto je velmi obsáhlé téma, kterému se budu věnovat v samostatném článku Estrogenová dominance – jak se jí zbavit přirozenou cestou. Dozvíte se zde jak podpořit metylaci stravou, bylinkami a doplňky.

5. Neméně důležitá je třetí fáze vylučování, jejímž předpokladem je zdraví střev a pravidelná stolice.

Hledáte další odpovědi na otázky na téma estrogenové dominance? Pište do komentářů pod článek nebo se přidejte do uzavřené FB skupiny Tajemství hormonální rovnováhy.

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře