Proč a jak detoxikovat tělo před početím

Měsíční detoxikaci jsem si  „naordinovala“, protože jsem chtěla zhubnout. Tři cykly umělého oplodnění, půl roku v umělém (hormony navozeném) přechodu a následné těhotenství mi zanechaly asi 20 kg nadváhy. Na jednom kurzu o výživě mě zaujala detoxikační metoda Dr. Jentschury a tak jsem ji vyzkoušela. Po čtyřech měsících od zahájení detoxikace a úpravy životního stylu jsem nevěřícně držela pozitivní těhotenský test. Tenkrát jsem nechápala. Jak je to možné, vždyť jsem neplodná?

Největší AHA v mém životě

O půl roku později sedím v konferenční místnosti na dvoudenním semináři Dr. Petera Jentschury. Všechna témata jsou velice zajímavá a tento seminář splnil mé očekávání už v půlce prvního dne. Teď se seminář chýlí ke konci a moje pozornost mírně upadá. Navíc jsem v šestém měsíci těhotenství a dlouhé sezení mi přestává dělat dobře. Dr. Jentschura oslovuje každého účastníka semináře a ptá se, kdo má jaké zkušenosti s jeho metodou detoxikace organismu.

Z lehké letargie a únavy mě najednou vytrhne vedle mě sedící paní, když říká:

„Jsem zdravotní sestra a používám vaši metodu asi dva roky. Začala jsem se svojí dcerou, která nemohla 7 let otěhotnět a nyní jsem šťastnou babičkou.“

O přestávce oslovuji svoji sousedku a vyptávám se jí na podrobnosti. Po úspěchu se svojí dcerou, pomohla otěhotnět, díky detoxikační metodě Dr. Jentschury a akupresuře, dalším devíti ženám s diagnostikovanou primární neplodností. Vyprávím jí svůj příběh – o své neplodnosti, endometrióze a „zázračném“ otěhotnění právě po detoxikaci touto metodou.

Takže Maruška se narodila díky detoxikaci a doplnění živin do mého těla? ANO je to možné a více než pravděpodobné. Odpověď na tuto otázku mi vyrazila dech. Žádný z lékařů, u kterého jsem kdy byla, se mnou nikdy nemluvil o mém životním stylu, o tom co jím a jak vařím.

Proč se detoxikovat?

Detoxikace je neustále probíhající proces. Dalo by se říci, že kdo žije velmi zdravým způsobem života, vlastně nikdy žádnou speciální detoxikaci „navíc“ nad rámec přirozeného fungování svého těla, nebude potřebovat.

Bohužel žijeme v době, kdy na nás působí nadměrné množství toxinů a naše orgány je nestíhají vylučovat běžným mechnismem. V našich tělech se tak hromadí různé toxiny z chemických látek ve vzduchu, zemi a vodě, v potravinách, kosmetických přípravcích, lécích a hormonální antikoncepci.

Každá žena po otěhotnění předává část své chemické zátěže svému dítěti. Některé toxiny prochází placentou v těhotenství a některé po porodu prostřednictvím mateřského mléka.

Detoxikace před početím je tedy proces díky němuž nejen zlepšíte své reprodukční zdraví, celkové zdraví budoucího miminka, ale také zvýšíte pravděpodobnost početí a udržení zdravého těhotenství. Doba 90 dnů, kdy se připravujete na početí je jedním z nejdůležitějších období, kdy můžete správně provedenou detoxikací své tělo ozdravit.

Stále si nejste jistá, jestli je detoxikace před početím tou správnou cestou?

Když mluvím se ženami toužícími po miminku o 90 denní přípravě na početí a o detoxikaci, často se setkávám s jednou obavou.

V průběhu detoxikace bych ale neměla otěhotnět :-(.

Takže jeden měsíc vynechám „snažení“ o miminko.

Co když zrovna tento měsíc bude cyklus přesně tak jak má být, super ovulace a perfektní folík?

Nepromarním zbytečně jednu šanci?

Pokud se snažením o miminko právě začínáte, chápu že máte tyto myšlenky. Rozhodnutí jestli „obětujete“ jeden měsíc snažení investicí do budoucího zdraví vás a vašeho nenarozeného dítěte je jen na vás. Pokud je vaše cesta za vytouženým pokladem již delší, možná vám začíná docházet, že tato investice je opravdu velmi dobrá.

To rozhodnutí je skutečně na vás. Já rozhodně netvrdím, že když detoxikací neprojdete, tak vaše dítě nebude zdravé. Jen vy sama víte, jaký je váš životní styl, jaké jídlo jíte a s jakými toxiny jste ve svém dosavadním životě přišla do styku.

Abych vám to rozhodování ulehčila, připravila jsem pro vás pár otázek.

TEST – Potřebuji detoxikovat?

 • Jste kuřačka nebo jste přestala kouřit v průběhu posledního roku?
 • Užívala jste v posledním roce antibiotika déle než 1 týden?
 • Pociťujete premenstruační syndrom?
 • Máte akné?
 • Trpíte na zácpy nebo vaše vyprazdňování probíhá méně, než 1x za den?
 • Jíte lepek, konvenční maso a mléčné výrobky?
 • Máte hormonální nerovnováhu?
 • Prodělala jste v uplynulém roce celkovou anestezii?
 • Lakujete si nehty nebo máte nehty umělé?
 • Přepadá vás nevysvětlitelná únava?
 • Jste často ve stresu?
 • Užíváte pravidelně léky proti bolesti?
 • Míváte při menstruaci křeče, tmavou krev nebo krevní sraženiny?

Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděla kladně, je pro vás detoxikace před početím vhodná.

Jak detoxikaci před početím provést?

Existuje mnoho způsobů, jak provádět detoxikaci. Ne každý způsob bude však vhodný a prospěšný pro podporu plodnosti. Detoxikace prováděná před plánovaným početím je specifická pro reprodukční systém a pomáhá tělu zaměřit se na odstranění zatěžujících látek, které nejsou dobré pro plodnost.

Detoxikace před početím by měla probíhat pozvolna minimálně 4 týdny a měla by být provedena ideálně na začátku vašeho 90 denního přípravného období k početí. Je důležité, aby jste se vyhnula drastickým metodám, jednostranným nevyváženým dietám a několikadenním půstům.

Detoxikace je metoda stará tisíce let a byla v minulosti lidmi pravidelně používána již v antickém Řecku a starém Egyptě. Je to očistný ozdravný proces, během něhož se organismus zbavuje všeho nepotřebného intenzivněji, než je tomu běžně.

V dobách antiky měli lidé v sobě velmi málo škodlivých usazenin a stačilo, když své tělo čistili zvýšeným množstvím čisté vody nebo občasným několikadenním půstem. Ve středověku moudré ženy připravovaly pro očistu těla různé bylinkové čaje. Bylinkový čaj má mnohem větší schopnost rozpouštět toxiny v těle než samotná voda.

V dnešní, průmyslem a technikou zamořené, době všichni odborníci zabývající se detoxikací vědí, že je nutné tělu dodávat množství minerálních látek, které slouží k neutralizaci toxinů v těle. Jen z některých zdrojů se však dozvíte, že je nutno zabývat se také způsobem vyloučení toxinů z organismu.

Hlavní metoda detoxikace

Při svém hledání nejlepšího způsobu detoxikace před početím mě nejvíce zaujaly 2 metody. Hlavní, základní metodou detoxikace je metoda Dr. Jentschury, která kombinuje všechny výše uvedené způsoby a vzájemně je propojuje. Jedná se o tříkrokovou cestu šetrné detoxikace:

 1. krok Rozpuštění (uvolnění) toxinů – pitím vody a bylinného čaje
 2. krok Neutralizace – doplněním živin, vitaminů a minerálních látek
 3. krok Vyloučení toxinů z organismu – zásaditou péčí o tělo

Doplňkové metody detoxikace

Doplňkové metody využívají jednotlivé fáze menstruačního cyklu a soustředí se na důkladné vyčištění jater a dělohy.

Játra

Játra jsou nejvytíženějším detoxikačním orgánem lidského organismu. V játrech se krev čistí od toxinů, včetně nadbytku hormonů. Pokud se nachází ve vašem těle nadbytek estrogenu, je úkolem jater ho vyloučit. Někdy díky špatným stravovacím návykům, špatnému životnímu stylu nebo celkově horšímu zdravotnímu stavu, mohou játra potřebovat pomoc, aby se mohly těchto látek zbavit.

Detoxikaci jater můžeme podpořit užíváním bylin jako je Ostropestřec mariánský a Smetanka lékařská.

Ostropestřec mariánský

Podporuje zdraví jater i jejich obranyschopnost, napomáhá detoxikačnímu potenciálu jater, podporuje trávení a celkévé čištění těla.

Smetanka lékařská

Podporuje zdraví trávícího a vylučovacího traktu, přispívá ke zdraví jater, stimuluje tvorbu trávících šťáv a pomjáhá při trávení tuků

Tato podpora jater se provádí od prvního dne po skončení menstruace až do ovulace.

Děloha

Zdravá děloha je pro zahnízdění oplodněného vajíčka velmi důležitá. V každém cyklu uvolňuje děloha při menstruaci část sliznice, která se v daném měsíci vytvořila pro zahnízdění embrya. Někdy z různých důvodů nedochází ke správnému vylučování a v děloze dochází ke stagnaci staré krve a sliznice. Tímto důvodem může např. být hormonální nerovnováha, špatná strava nebo snížená cirkulace krve díky sedavému způsobu života. V děloze se postupně vytváří prostředí, které jednoduše zahnízdění oplodněného vajíčka nepřeje.

Detoxikaci dělohy můžeme podpořit užíváním bylin jako je List maliníku a Kontryhel obecný a dále přikládáním obkladů ze Skočce obecného.

List maliníku

Tlumí křeče, posiluje dělohu a svaly pánevního dna, pročišťuje tělo, tonizuje děložní svalstvo a normalizuje krevní oběh v průběhu menstruace. Jedná se o jednu z nejlepších normalizačních bylin pro regeneraci ženských reprodukčních orgánů.

Kontryhel obecný

Patří mezi nejdůležitější byliny na úpravu menstruačního cyklu, posiluje dělohu, tlumí silné menstruační krvácení, podporuje zdravou děložní sliznici

Detoxikace dělohy se provádí od ovulace až do posledního dne menstruace.

Jedná se o výživnou a stavební fázi cyklu, kdy byliny pomáhají vytvořit hormonální rovnováhu, zvyšují děložní savlový tonus a zvyšují krevní oběh těsně před začátkem menstruace.

Poznámka: V různých diskuzích se můžete dočíst, že kontryhelový a maliníkový čaj se pije od prvního dne menstruace do ovulace. Ano, ale v měsíci, kdy se snažíte otěhotnět. V měsíci, kdy detoxikujete ho pijte od ovulace až do posledního dne menstruace.

Skočec obecný

Z této byliny se vyrábí ricinový olej. Zábal z teplého ricinového oleje stimuluje jaterní činnost, oběhový a lymfatický systém a je výborným doplňkem detoxikace před početím.

Zábaly z ricinového oleje můžete aplikovat v průběhu celého cyklu.

Jak na to prakticky – 6 detoxikačních kroků

1. krok hlavní – Rozpusťte usazené toxiny

Pijte denně 1 litr bylinného detoxikačního čaje. Lepší než jednodruhový čaj je směs bylin, která dokáže rozpustit více typů usazenin. K čaji vypijte každý den 1 – 2 litry filtrované vody.

TIP: KrauterTee 7×7 – směs 49 bylin od Dr. Petera Jentschury

2. krok hlavní – Neutralizujte toxiny

V průběhu detoxikace je důležitý zvýšený přísun vitaminů a minerálních látek. Dodržujte tedy nejlépe vegetariánský jídelníček, doplňte přírodní vitamíny, minerály a stopové prvky.

TIP: WurzelKraft – omnimolekulární potravina od Dr. Petera Jentschury

Více informací o WurzelKraftu, díky kterému se podařilo otěhotnět mně, najdete zde.

3. krok hlavní – Vylučte toxiny z těla

Kůže je největší orgán našeho těla s obrovskou schopností vylučování, která bývá při většině detoxikačních kůr velmi podceňována. Podpořte tedy maximálně vylučování kůží, a to zásaditými koupelemi 2 – 3x za týden a kartáčováním celého těla.

TIP: MeineBase – detoxikační zásaditá koupelová sůl od Dr. Petera Jentschury

4. krok doplňkový – Podpořte játra

Povzbuďte játra k očistě těla od toxinů a přebytečných hormonů pomocí bylin Ostropestřce mariánského a Smetanky lékařské. Byliny užívejte od prvního dne cyklu do ovulace. Stimulujte jaterní činnost pomocí zábalů z ricinového oleje.

TIP: Liver RescueTM  od Vitalvibe, Ricinový olej od Tilia Nobilis

5. krok doplňkový – Podpořte dělohu

Očistěte dělohu od staré stagnující krve, zvyšte její prokrvení a podpořte růst zdravé děložní sliznice pomocí bylin Listu maliníku a Kontryhele obecného. Byliny užívejte od ovulace do posledního dne menstruace. Zlepšete prokrvení dělohy pomocí zábalů z ricinového oleje.

TIP: GK – Malinová směs od Dědek kořenář, Ricinový olej od Tilia Nobilis

Vyhněte se detoxikační krizi

Než se do detoxikace pustíte připravte si vše potřebné. Vždy dodržujte minimálně kroky 1, 2 a 3. Vynecháním některého z těchto kroků si můžete přivodit nežádoucí zdravotní obtíže, tzv. detoxikační krizi.

Pouhým pitím detoxikačního čaje (krok 1) dojde k uvolnění toxinů v těle. Toxiny začnou kolovat v krevním oběhu a pokud nejsou neutralizovány (krok 2), mohou způsobit různé obtíže, jako migrény, akné, ekzémy, únavu, fyzickou slabost, bolesti kloubů, svalů atd. Neutralitované toxiny je nutno vyloučit z těla (krok 3). Běžné způsoby vylučování je dobré podpořit zásaditou péčí o pokožku, která je naším největším vylučovacím orgánem.

Detoxikační sadu Dr. Jentschury zakoupíte ZDE.

Poznámka:

V případě, že si nejste jistá bezpečností použití jakéhokoliv bylinného přípravku, poraďte se se svým lékařem! Detoxikaci nikdy neprovádějte v těhotenství a po dobu kojení. Pokud v průběhu detoxikace otěhotníte, vysaďte všechny bylinné přípravky. Omnimolekulární potravinu Wurzel Kraft lze užívat i v těhotenství a dle Dr. Jentschury je to dokonce žádoucí. Toto doporučení není náhradou jakékoliv léčby, je jen sdílením mých osobních zkušeností.

S láskou

-Katka Burešová

 

Zdroje:

 • http://www.prodetox.cz/jatra/
 • http://www.dedekkorenar.cz/choroby/pohlavni-system/delozni-sliznice—zbytneni-vedouci-k-neplodnosti-nebo-kyretazi.html
 • https://www.vitalvibe.eu/cs/detoxikace/57liverrescue.html?search_query_product=detox&results=18
 • http://natural-fertility-info.com/diy-uterus-strengthening-tea.html
 • https://www.purvital.de/Wurzelkraft
 • Peter Jentschura, Josef Lohkämper (2009): Zdraví díky odkyselení a vyloučení škodlivin
 • Seminář Zdraví díky odkyselení, Praha 2012
Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře