3 tajemství: Proč se připravovat na těhotenství?

Vaše duše i celé tělo se tetelí blahem, radostí a očekáváním. Právě jste se stala snažilkou. Vysadila jste antikoncepci nebo jste si s partnerem přestali dávat pozor. A protože právě čtete tento článek, patříte k ženám, které velice správně tuší, že jen začít se snažit nemusí stačit.

Výborně! Cílem dnešního blogu je rozkrýt tři nejdůležitější tajemství, které vám odhalí a vysvětlí důvody, proč se na těhotenství připravit i jinak, než pouhým vysazením antikoncepce. Po přečtení článku budete znát tajemství žen, kterým se podaří nejen otěhotnět rychleji, ale hlavně počít a donosit zdravé miminko.

První tajemství přípravy na těhotenství:

TOXICKÁ ZÁTĚŽ

Toxiny jsou v našem světě v posledních letech takovou samozřejmostí, že se jim nelze na 100% vyhnout. Pocházejí z průmyslového zpracování a nacházejí se ve vodě, vzduchu a půdě. Mnoho toxinů „konzumujeme“ ve formě drogerie, kosmetických přípravků, průmyslově zpracovaných a chemicky ošetřených potravin, antikoncepce, antibiotik a léků proti bolesti.

Výzkumy ukazují, že mnoho chemických látek ovlivňuje zdraví a reprodukční systém člověka. Tyto látky působí jako hormonální disruptory a jsou spojeny s problémy s plodností u obou pohlaví. Pokud používáte konvenční kosmetiku, jíte potraviny z běžného supermarketu, a léčíte se pomocí západní medicíny, může být vaše snaha o otěhotnění narušena.

Toxiny narušují hormonální rovnováhu, ovlivňují ovulaci, zdraví vajíček, snižují počet a životaschopnost spermií. Cílem přípravy před početím je očištění těla od toxinů a navrácení přirozené hormonální rovnováhy.

Druhé tajemství přípravy na těhotenství:

HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁHA

Bylo vám řečeno, že stačí jen vysadit antikoncepci, možná počkat 2 – 3 měsíce a můžete v pohodě otěhotnět? Určitě se to takto některé z vašich kamarádek povedlo. Bohužel existuje dost vysoké procento žen, kterým se plodnost po vysazení antikoncepce neobnoví automaticky.

Vysvětlím krátce, jak antikoncepce funguje.

Nejčastěji je předepisována kombinovaná antikoncepce, tj. obsahující syntetický estrogen a syntetický progesteron (přesněji progestin). Potom existuje antikoncepce pouze s obsahem progestinu.

Existuje několik způsobů, jak antikoncepce zabraňuje těhotenství. Prvním způsobem je potlačení ovulace. Tím, že vezmete pilulku, pošlete do mozku zprávu, že existuje dostatek hormonů. Vaše vaječníky nedostávají žádný signál k jejich vlastní výroběovulace je „vypnuta“.

Dalším způsobem zabránění otěhotnění je ovlivnění děložní sliznice tak, aby nebyla připravená pro zahnízdění oplodněného vajíčka. A nakonec je to zahuštění hlenu děložního hrdla tak, aby spermie nemohly plavat a dostat se do vajíčka.

Při dlouhodobějším užívání antikoncepce nebo v případě, že jste antikoncepcí jen „maskovala“ nějaké předchozí problémy s menstruačním cyklem, může návrat do hormonální rovnováhy trvat i několik měsíců.

Správná příprava k těhotenství vám pomůže tento čas zkrátit a opět nastartovat vaši plodnost.

Tématem hormonální rovnováhy byste se měla zabývat také v případě (i pokud jste antikoncepci neužívala), že řešíte potíže s menstruačním cyklem, premenstruační syndrom, endometriózu, PCOS  atd.

Třetí tajemství přípravy na těhotenství:

ŠPATNĚ VYŽIVENÉ TĚLO

Jak se stravujete? Tuhle otázku pokládám všem svým klientkám. Jsem přece výživová poradkyně 🙂 Odpovědi jsou různé. Některé ženy moc dobře vědí nebo aspoň tuší, kde mají svoje rezervy, a proto ke mně přichází na konzultace. Některé ženy jsou přesvědčené, že jejich strava je velmi „zdravá“ a jsou překvapené, že o výživě mluvím v souvislosti s přípravou na otěhotnění.

———————————————-

AHA MOMENT

———————————–

I když jíte „zdravě“, můžete mít nedostatek živin. Tělo, které má nedostatek základních makro a mikro živin vypíná postupně funkce, které v okamžiku tady a teď nepotřebuje.

První funkcí, kterou tělo vypne je PLODNOST.

Opět je tu několik bodů, na které byste se měla zaměřit:

  1. Antikoncepce (ano opět) – pokud jste v posledních šesti měsících přestala brát antikoncepci, může se stát, že vaše tělo má některé živiny vyčerpané. Antikoncepce doslova „požírá“ především hořčík, zinek, B vitamíny (B-komplex) a antioxidanty, které vám proto doporučuji vědomě doplňovat.
  1. Veganství – pokud je nějaký ten pátek veganství vaším životním stylem, udělejte revizi svého obvyklého jídelníčku a přesvědčte se, že opravdu svému tělu dodáváte všechny živiny, které jsou k početí a hlavně donošení zdravého miminka nezbytné.
  1. Prevence vrozených vývojových vad – to, co jíte a pijete 3 měsíce před početím a v prvním trimestru těhotenství, obrovsky ovlivňuje zdraví vašeho miminka. Možná jste nikdy nezažila ten stahující a celé tělo ochromující strach o své nenarozené dítě, když vám na genetickém ultrazvuku je naznačeno, že by dítě mohlo mít vrozenou vývojovou vadu (rozštěp páteře, měkkého patra, rtu, očního víčka, Downův syndrom atd.). Následuje odběr plodové vody a dlouhé čekání na výsledek, možná i rozhodování o přerušení těhotenství. Je to velice nepříjemný zážitek. To rozhodně nechcete zažít, proto udělejte maximum pro zdraví svého děťátka ještě před početím.
  1. Je vám více než 30 let – fakt, že plodnost ženy s přibývajícím věkem klesá, asi nemusím moc zdůrazňovat. I pokud se cítíte naprosto zdravá, je moudré provést revizi svého jídelníčku.
  1. Cukrovka, inzulínová rezistence, PCOS, endometrióza, PMS, nepravidelný cyklus, … – pokud máte po třicítce (ale i dříve) nějaké ty zdravotní trable, je podpora reprodukčních orgánů a plodnosti správně zaměřenou výživou nutnou nezbytností.

„No to je fanj, ale co ta PŘÍPRAVA NA TĚHOTENSTVÍ znamená v praxi?

Odstraňte toxickou zátěž z těla, obnovte hormonální rovnováhu a dovyživte své tělo!

To je řečeno velmi zjednodušeně, protože je to téma na celý další článek.

Nechci tento blog končit ale jen teorií a proto jsem pro vás připravila velice jednoduchou věc. Tento protokol předepisuji VŠEM svým klientkám, které chtějí podpořit svoji plodnost výživou. Je to sametově lahodný ELIXÍR PLODNOSTI, který si vaše tělo zamiluje. Tento elixír podporuje játra, čímž pomáhá detoxikovat, podporuje imunitu a hormonální rovnováhu.

Je prvním krokem k vašemu zdravému miminku.

Elixír plodnosti najdete ZDE.

 

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře