Pro Alici – 3 důvody opakující se ztráty miminka a 4 superpotraviny pro její prevenci

Možná vás překvapí, až zjistíte, že dnes nebudu mluvit o mateří kašičce, zelených potravinách, peruánské mace ani WurzelKraftu! Ano, určitě jsou to všechno fantastické posilovače plodnosti, a pokud se snažíte o miminko, určitě si o nich něco přečtěte.

V tomto článku se chci zaměřit na pomoc ženám, které opakovaně přišly o miminko v raném stádiu těhotenství. Tato zkušenost je pro každou ženu nesmírně bolestivá a smutná. Psalo mi pár žen, které opakovaný potrat zažily a všechny měly mimo jiné stejnou otázku.

„Existuje nějaký přirozený způsob, jak své tělo podpořit a pomoci mu, aby se tato situace už znovu neopakovala?“

Přiznám se ještě k jednomu důvodu, který mě vedl k napsání tohoto článku. Dnes mi přišel e-mail od Alice Kirš, ve kterém oznamuje ukončení projektu Ženy ženám. Přečetla jsem celý příběh, který ji vedl k tomuto velkému rozhodnutí. V pasáži, kde se Alice svěřuje, že duše jejího miminka ji už několikrát opustila, jsem plakala tak moc, že jsem horko těžko dočetla do konce.

Alice je velmi vědomá žena a ví, že miminku je potřeba udělat prostor. Existují však i další věci, které může každá žena pro podporu zdravého těhotenství udělat. Z mého pohledu výživové poradkyně, jednou takovou věcí jsou potraviny, kterými můžete ovlivnit příčiny opakovaných potratů.

Zde jsou tedy 4 potraviny, které zařaďte do svého jídelníčku, pokud máte opakovanou zkušenost se ztrátou miminka:

1) Rajčatový džus a zánětlivé markery

Slyšela jste někdy o TNF alfa zánětlivém markeru v souvislosti s potratem? Nemusíte tomu rozumět přesně po lékařské stránce (já tomu taky nerozumím :-)). Důležité je vědět, že ženy, které opakovaně potrácejí, mívají tento marker při imunologickém vyšetření zvýšený.

Tento TNF alfa marker může být zvýšený, pokud máte endometriózu, polypy, myomy, srůsty v děloze nebo různé autoimunitní stavy a nemoci. Zvýšená hladina TNF alfa zvyšuje riziko samovolného potratu.

Dobrou zprávou je, že TNF alfa marker můžete snížit pravidelným pitím rajčatové šťávy, chcete-li 100% tomatového džusu :-). V placebem kontrolované, dvojitě zaslepené studii provedené na univerzitě v Miláně, bylo zjištěno, že jedna sklenka rajčatové šťávy denně po dobu 26 dnů dokáže snížit zánětlivé markery TNF alfa o 34,4%.

Pokud máte tedy strach z opakovaného potratu, kupte si BIO rajčatovou šťávu, nejlépe balenou ve skleněné láhvi a pijte jednu sklenici každý den, po dobu nejméně 26 dnů.

2) Citrony a NK buňky

Pokud jste zažila více potratů, pravděpodobně jste absolvovala imunologické vyšetření. Mluvil váš lékař o jakýchsi NK buňkách a jejich zvýšení? I přes to vám bylo řečeno, že příčina potratu je nevysvětlitelná nebo že má imunitní povahu. Dost možná vás začali léčit steroidy.

Steroidy, jako většina léků na předpis, nejsou bohužel bez nežádoucích účinků a jsou to léky, kterým je nejlepší se během těhotenství vyhnout nebo je omezit na minimum. Absolutně nutné je, užívat je pouze pod přísným dozorem lékaře.

Existuje přírodní látka s názvem NOBILETIN, která se nachází v citrusových plodech, zejména pak v citronech. Studie, které zkoumají účinky nobiletinu prokázaly, že má podobný účinek jako kortikosteroidní léky (jako je Prednison), které se používají ke snížení zánětu a zvýšení antioxidantů.

Citrony jsou také skvělým zdrojem vlákniny, limonenu, bioflavonoidů, beta-karotenu, kyseliny listové, pektinu, hořčíku, draslíku, vápníku a vitaminu C! Všechny tyto živiny jsou velmi potřebné pro podporu plodnosti, zdravá vajíčka a spermie, produkci hormonů a prevenci potratů.

Citrony pro podporu přirozené plodnosti a jako prevence opakovaného potratu konzumujte CELÉ i s kůrou. Z tohoto důvodu je nutné kupovat citrony v  BIO kvalitě, které nebyly chemicky ošetřené! To ale v dnešní době není problém, bio citrony seženete v každém Lidlu za velmi přijatelnou cenu.

Celý citrón obsahuje až desetkrát více vitamínů a živin než samotná šťáva.

Kůra z citrusů je také dobrým zdrojem látky Salvestrol Q40, která je silným fytochemickým antioxidantem a jednou z nejlepších protirakovinných sloučenin. Celý citron obsahuje silné detoxikační látky, které odstraňují těžké kovy a další toxiny, kterým jsme denně vystaveni.

Citrony jsou velmi zásadotvorné, což je důležité pro zdraví spermií a přežití spermií v ženském reprodukčním ústrojí. Jsou skvělým jaterním tonikem a čistícím prostředkem. Pomáhají játrům metabolizovat a vyloučit z těla všechny přebytečné hormony. A konečně, dávají úžasnou chuť jakémukoliv jídlu, do kterého je přidáte.

Pro prevenci potratu doporučuji pít ráno a večer lahodné smoothie, do kterého přidáte ½ celého (i se slupkou), důkladně umytého BIO citronu. Vaše tělo bude tento nápoj milovat!

3) Zázvor a srážlivost krve

Potíže se zvýšenou srážlivostí krve a sklony k trombofilii mohou být další příčinou opakovaných potratů. Pokud se v děloze a v placentě, která dodává miminku kyslík a živiny, tvoří krevní sraženiny, má miminko snížený přísun těchto látek, které potřebuje k životu. Následkem nedostatku kyslíku a výživy může odejít.

Zvýšený sklon ke srážlivosti krve můžete mít, protože máte jeden nebo více zděděných (genetických) rizikových faktorů – tzv. trombofilní genové mutace. Mezi nejčastější trombofilní genové mutace způsobující potraty patří mutace genu MTHFR a Leidenská mutace.

Mutace genu MTHFR způsobuje zvýšení hladiny homocysteinu, který je běžně spojován s opakovanými potraty a defekty neurální trubice – rozštěpy páteře. Mutace genu MTHFR způsobuje poruchu vstřebávání vitamínu B9 – kyseliny listové.  Kyselina listová je nejdůležitějším vitamínem v prvním trimestru těhotenství. Pokud ji vaše tělo díky mutaci neumí správně vstřebat, nedokáže s vysokou pravděpodobností ani udržet zdravé těhotenství.

Ženám s těmito poruchami bývá obvykle předepsána léčba pro ředění krve.

ZÁZVOR zabraňuje tvorbě krevních sraženin a má schopnost ředit krev. Kousek čerstvého zázvoru o velikosti 1 cm denně do vašeho smoothie, vám může nabídnout přirozený ochranný účinek a minimalizovat riziko dalšího potratu.

Červené hrozny, šťáva z nich a srážlivost krve

Vědci zjistili, že tři sklenky šťávy z červených hroznů denně mají stejné preventivní účinky na tvorbu krevních sraženin jako nízké dávky kyseliny acetylsalicylové (Aspirinu nebo Acylpyrinu). Tyto léky ale mají negativní účinky na trávicí systém. Když se snažíte otěhotnět nebo už těhotná jste, je důležité, aby váš trávicí systém fungoval optimálně, aby zajistil správné trávení a vstřebávání živin.

Jezte proto tmavé červené hroznové víno a pijte šťávu z něj, je lahodná a zdravá.

Milá Alice, tento článek s láskou věnuji Tobě jako poděkování za Tvůj projekt Ženy ženám a věřím, že bude i pro ostatní ženy dalším malým puzzlíkem ve skládačce s názvem zdravé těhotenství.

Poslední možnost k zakoupení programů z projektu Ženy ženám ZDE.

S láskou

Katka

 

Zdroje:

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře