Zabalte se do ricinu aneb ricinový zábal krok za krokem

Ty jsi to opravdu vypila? To byla zděšená reakce mojí maminky, když zjistila, že jsem vypila koktejl pro vyvolání porodu, který obsahuje ricinový olej. Ano, opravdu jsem ho vypila a dodnes jsem vděčná za jeho úžasný účinek. Ricinový olej má totiž tu vlastnost, že může nastartovat kontrakce. Má to však svá pravidla a musí se zkombinovat s dalšími přísadami, to je však na úplně jiné povídání.

Dnes jsem pro vás připravila článek o blahodárných a detoxikačních účincích ricinového oleje, které se mi již nevešly do eBooku Chci být máma. Při hledání informací o účincích ricinového oleje kvůli vyvolání porodu, jsem zjistila, že tento olej má daleko širší využití. Ricinový olej byl a je po staletí používán pro léčení nemocí reprodukčního systému.

A i když je vnitřní užití ricinového oleje poněkud kontroverzní, jeho vnější užívání ve formě zábalů přináší mnoho pozitiv při řešení obtíží s reprodukčními orgány a neplodností.

ricinus-communis

Zdroj: https://www.flickr.com/photos/nobuflickr/9506979871/in/photostream/

Skočec obecný (Ricinus communis) je jednoletá bylina známá jako ricin nebo ricinovník. Ricinový olej je bezbarvý, nenápadný olej bez chuti a vůně, má cenné složení a velmi dobře proniká pokožkou. Asi 95 % ricinového oleje tvoří mononenasycená mastná kyselina ricinoolejová. Kyselina ricinolejová má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky. 

Ricinový zábal

Z ricinového oleje si můžete připravit zábal, jako podpůrnou terapii, především při těchto obtížích:

 • bolest a záněty spojené s endometriózou
 • neprůchodnost vejcovodů
 • nepravidelná menstruace
 • myomy
 • chybějící ovulace
 • podpora zdraví vaječníků, vajíček a dělohy
 • detoxikace před početím

Jak zábal z ricinového oleje působí?

Zábal z ricinového oleje stimuluje 3 důležité části těla: lymfatický a oběhový systém a játra. Stimulace těchto tělesných systémů pomáhá tělu v léčení orgánů a tkání pod položkou, kde ricinový zábal použijete.

Lymfatický systém

Lymfatický systém nemá “pumpu” pro pohyb lymfy, tak jako oběhový systém má srdce. Zábal z ricinového oleje je jedním ze způsobů, jak lymfu můžete rozproudit. Lymfatický systém odstraňuje toxiny a odpad z oblasti stimulované pomocí ricinového zábalu.

Oběhový systém

I když oběhový systém má své srdce, může být spomalený a prokrvení reprodukčních orgánů nedostatečné. Podpora krevního oběhu ricinovým zábalem přinese do pohlavních orgánů čerstvou okysličenou a na živiny bohatou krev.

Játra

Zdraví jater je životně důležité pro správnou funkci lymfatického systému. Játra, která jsou ohrožena špatnými stravovacími návyky, špatnou volbou životního stylu, sedavým způsobem života nebo vystavením xenohormony, nemohou fungovat dostatečně dobře. To může přispívat k hormonální nerovnováze.

Co potřebujete pro přípravu zábalu

 • klasická bílá dětská látková plena (nebo kus bezbarvé flanelo20150922_142759vé nebo bavlněné tkaniny)

Ricinový olej intenzivně rozpouští barviva a jiné chemikálie. Není proto žádoucí, aby se tyto složky vpravovaly do vaší pokožky společně s olejem.

 • 200 ml lahvička ricinového oleje

Použijte nejlépe bio olej bez chemických příměsí. Ricinový olej koupíte v prodejnách se zdravou výživou nebo v lékárně.

 • pruh igelitu

Použijte igelit o pár centimetrů větší než je složená plena. Můžete ho ustřihnout z plastového sáčku nebo igelitové tašky.

 • termofor

Jako zdroj tepla můžete použít termofor naplněný teplou vodou nebo různé nahřívací polštářky plněné přírodními materiály, které lze ohřát v mikrovlnné troubě.

 • menší plastová nebo skleněná miska
 • zavařovací sklenice s víčkem
 • staré oblečení, ručník a prostěradlo

Ricinový olej může zbarvit vaše oblečení a ložní prádlo. Při aplikaci oleje použijte oblečení, kterého vám nebude líto.

Jak připravit ricinový zábal

 1. Připravte si látkovou plenu nebo jinou tkaninu.
 2. Plenu poskládejte na menší velikost a namočte ji do misky s nalitým ricinovým olejem. Oleje použijte takové množství, aby tkanina byla olejem celá nasycená, ale olej by z ní neměl odkapávat.
 3. Plenu namočenou do oleje položte na podbřišek, překryjte kusem igelitu, na který umístěte termofor s teplou vodou nebo ohřátý polštářek a celé zakryjte froté ručníkem.
 4. Lehněte si na příjemné místo a relaxujte 30 – 60 minut. Čím déle necháte zábal působit, tím lépe.
 5. Když jste hotová, opatrně sejměte ručník, termofor a igelit, tkaninu namočenou v oleji složte a umístěte do zavařovací sklenice a pevně uzavřete víčkem. Použijte co nejmenší sklenici, aby v ní zůstalo co nejméně vzduchu.
 6. Zábal uzavřený ve sklenici uchovávejte v lednici do dalšího použití. Takto uchovávaný zábal můžete znovu použít 10 až 20 krát.
 7. Ricinový olej omyjte z pokožky jemným přírodním mýdlem.
 8. Při opětovném použití zábalu, ho nechte odstát na pokojovou teplotu. Dle potřeby můžete na tkaninu přidat pár kapek ricinového oleje.
 9. Zábaly provádějte 3x za týden.

Pár slov o opatrnosti

Zábaly z ricinového oleje jsou obecně považovány za velmi bezpečné, v některých situacích jsou však kontraindikovány. Ricinový olej neužívejte vnitřně a neaplikujte ho na poraněnou pokožku. Při vnitřním použití působí ricinový olej jako laxativum – způsobuje silný průjem.

Zábaly by nikdy neměly používat těhotné ženy nebo ženy s nádory vaječníků, dělohy nebo prsů. Zábaly jsou též kontraindikovány u žen, které mají zavedené nitroděložní tělísko.

Je velmi důležité, aby jste následujících 24 hodin po aplikaci zábalu z ricinového oleje pila hodně vody. Použitím zábalu se může v těle uvolnit velké množství toxinů, které je nutno z vašeho těla „vypláchnout“.

Pokud se aktivně snažíte otěhotnět, neprovádějte zábaly v době od ovulace do následující menstruace.

V případě, že si nejste jista bezpečností použití zábalu s ricinovým olejem, poraďte se se svým lékařem!

Můj tip

I když již dvě vytoužené děti mám, začala jsem zábaly z ricinového oleje používat kvůli bolestivé menstruaci a také ze strachu z návratu endometriózy. Mým oblíbeným olejem je 100% čistý přírodní ricinový olej lisovaný za studena od české aromaterapeutické společnosti Nobilis Tilia.

ricinovy-olej-nobilis-tilia

Moje zkušenost je, že již při třetím cyklu jsem začala pociťovat, že je něco jinak. Ricinové zábaly tak doplňují jiné formy pravidelné detoxikace, které používám. Pokud vás zajímají i jiné techniky detoxikace pro podporu plodnosti a reprodukčního zdraví, najdete je v  eBooku Chci být máma.

Budu velice ráda, když se se mnou podělíte o své zkušenosti se zábaly z ricinového oleje. Napište mi do komentářů nebo i soukromou zprávu, ráda budu sdílet váš příběh.

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře