5 typů jak snížit pravděpodobnost dalšího potratu

Nikdy jsem o své nenarozené miminko nepřišla, tedy aspoň o tom nevím. Statistiky totiž říkají, že každé čtvrté těhotenství končí potratem a žena mnohdy ani nezjistí, že byla těhotná.

Nedokážu se tak naprosto plně vcítit do ženy, která se radovala ze svého těhotenství…. Jenže miminko se rozhodlo odejít.

Odešel mi velmi blízký člověk a tuším, že ta bolest je podobná. A vím, že může v našem těle přebývat i několik let, než se ta rána zahojí.

Nejdřív jsem o tomto tématu – ztrátě nenarozeného miminka – vůbec nechtěla psát, protože jsem to nezažila. Včera mi ale jedna báječná žena ošetřila moji poraněnou duši. A i když já něco takového nedokážu, uvědomila jsem si, že to co vím a umím, by mohlo ošetřit těla žen, které o své miminko přišly.

Tento článek tedy píšu na počest 15. října – Světového dne vzpomínky na nenarozené děti.

Den vzpomínky

 

Nejsem jen statistika.

Nejsem jen 1 ze 4.

Jsem zraněné, ale přežilo jsem.

Jsem anděl, maminko.

S největší pravděpodobností vám lékař dva až tři měsíce po potratu řekl, že se můžete začít snažit znovu. Jste ale úplně ochromená hrůzou. Co když se to bude opakovat?

Existuje celá škála příčin, proč k potratu dochází, od genetických, imunologických, přes hormonální nerovnováhu zahrnující nízký progesteron, vysoký estrogen, zvýšený prolaktin, syndrom polycystických vaječníků, poruchy štítné žlázy, poruchy luteální fáze, až k podvýživě těla. Podvýživou myslím to, že vám může chybět třeba jen jeden vitamín a vaše tělo už těhotenství neudrží.

Věřím, že váš lékař po příčině vašeho smutku pátrá. Existuje ale něco, co můžete udělat vy sama, aby se tragédie neopakovala? Přírodní terapie jsou výbornou volbou pro zotavení těla po potratu a jeho přípravu na nové těhotenství. Sice vám nemohou, tak jako žádný přístup, zaručit úspěch, ale pomohou vaše tělo vyživit a podpořit ho ke vzniku zdravého těhotenství.

Tady je tipů, které vám můžou pomoci:

1) Nespěchejte

Vím, že na různých sociálních sítích se dočtete, že ne jedna maminka otěhotněla hned další měsíc po potratu a vše bylo OK. Nebuďte ale na sebe a své tělo náročná. Ono potřebuje čas, aby se uzdravilo, odpočalo a nabralo novou sílu. Dejte si proto ideálně 90 dní na zotavenou.

2) Očištění

Prvním krokem, ke kterému můžete přistoupit velice brzy po prodělaném potratu je detoxikace. Detoxikace prováděná před plánovaným početím má své zákonitosti, je specifická a odlišná od běžných detoxikačních postupů. Je při ní důležité a žádoucí, aby jste se zaměřila především na játra a na svůj reprodukční systém. Játra je potřeba zbavit nahromaděných toxinů a nepotřebných hormonů z předešlého těhotenství a dělohu povzbudit, aby se očistila od „starého“ obsahu, tonizovala se a zlepšilo se její prokrvení.

3) Výživa

Dalším krokem je „vykrmit“ své tělo tak, aby budoucí miminko mělo k dispozici zásobu všech živin, které potřebuje ke svému zdravému životu. Toho docílíte stravou zaměřenou na podporu plodnosti. To co jíte ovlivňuje:

  • Hormonální rovnováhu
  • Zdraví vajíček
  • Růst děložní sliznice pro správné zahnízdění oplodněného vajíčka
  • Pravděpodobnost potratu
  • Množství zásoby živin pro zdravý vývoj nenarozeného miminka

4) Doplňky

Jedním z velmi důležitých kroků je užívání doplňků stravy. Bohužel jen strava podporující plodnost není schopná doplnit do těla určité specifické vitamíny a minerální prvky.

Absolutním základem je kvalitní přírodní prenatální multivitamín. Pro mnoho žen je naprosto normální, běžet do lékárny pro tento přípravek ihned, jakmile objeví na těhotenském testu 2 čárky. Mnoho z nich však netuší, že tyto vitamíny potřebuje jejich tělo už 90 dní před početím. Při výběru multivitamínu se přesvědčte, že obsahuje vitamíny B6, B12 a B9 – tedy kyselinu listovou ve formě folátu.

Dalším doplňkem jsou kvalitní esenciální mastné kyseliny, především omega-3 mastné kyseliny, které potlačují záněty v těle, zlepšují kvalitu buněk, přispívají k udržení hormonální rovnováhy, což jsou všechno důležité faktory zabraňující potratu.

Při opakovaných potratech, způsobených poruchami imunity nebo poruchami srážlivosti krve je dobré zvážit enzymovou terapii (Wobenzym). Systémové enzymy pomáhají rozkládat v krvi látky, které způsobují záněty a infekce. Tato terapie může mít přínos pro ženy, které trpí chronickými zánětlivými onemocněními jako např. endometrióza, děložní myomy, cysty na vaječnících nebo pánevní zánětlivé onemocnění.

5) Bylinky

Jako podpůrný prostředek pro prevenci potratu můžete použít některé bylinky. Pamatujte ale, že ani bylinky nezastaví potrat, který se má stát.

Vitex – Drmek obecný – tato bylinka se používá jako podpůrný prostředek při hrozícím potratu z důvodu nízké hladiny hormonu progesteronu. Nejlepší je začít s jeho užíváním 3 měsíce před plánovaným otěhotněním

Maca – je to výživná potravina pro náš endokrinní systém a pomáhá udržovat hormonální rovnováhu. Má schopnost ovlivňovat zásadní reprodukční hormony, aniž by je sama obsahovala. U žen působí maca na korekci hladin estrogenu. Užívání macy může způsobit i zvýšení hladiny progesteronu a to následkem snížení tzv. estrogenové dominance.

Pomohlo něco vám předejít opakujícímu se potratu miminka. Budu ráda, když se podělíte o svoji zkušenost v komentářích pod článkem.

S úctou ke všem dušičkám nenarozených miminek

– Katka Burešová

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře