Jak si užít den zamilovaných, když nemůžete otěhotnět

Teď budu hodně upřímná. Na neplodnosti neexistuje nic romantického nebo sexy. Když jsme se s manželem začali snažit vědomě o miminko, bylo to pro nás zábavné a spontánní. Postupem let a po každém negativním těhotenském testu se romantika začala někam vytrácet. Spontánnost vystřídalo počítání plodných dní a milování podle kalendáře.

Pokud procházíte delší fází neúspěšného snažení nebo se léčíte v centru asistované reprodukce, může být pomyšlení na blížící se den svatého Valentýna pro vás nepříjemné. V tomto období může být opravdu snadné zapomenout, na jeden z hlavních důvodů, proč se snažíte mít dítě:

Na vaši vzájemnou lásku!

Svátek svatého Valentýna ale nemusí být vůbec stresující. Zkuste si ho letos užít, i přes to, že slovo romantika, začíná být ve vašem vztahu cizí. A nebo právě pro to!

Využijte tento den jako skvělou příležitost, jak se znovu dostat do kontaktu se sebou, se svým tělem a svým partnerem. Nezapomeňte, že svatý Valentýn není svátek oslavující děti nebo rodinu! Je to oslava vzájemné lásky, vaší a vašeho partnera.

Pokud se i vám romantika ztratila, a chcete ji zpátky, udělejte tyto tři věci:

1) Zapomeňte na očekávání a plánování

Pravděpodobně v poslední době s partnerem hodně mluvíte o možnostech překonání neplodnosti, o tom co vás v příštích týdnech čeká za vyšetření, jaké jsou výsledky různých testů, co vám doporučil lékař, kolik to všechno bude stát a jaká je šance, že to miminko konečně budete mít. To je opravdu velký stres a zabiják romantiky.

Dejte si přestávku. Jeden den (a klidně i víc dní J) nemluvte s partnerem vůbec o ničem, co se týká plodnosti, těhotenství a dětí. Místo toho, zkuste třeba naplánovat společnou letní dovolenou. Neřešte, že vám na ni asi nezbudou peníze, protože všechny pravděpodobně spolkne IVF. Namíchejte sobě a partnerovi oblíbený drink, vezměte katalog a sněte o romantických místech, které byste chtěli navštívit jen vy dva. Vzpomeňte se na bezstarostné dny, kdy sex byla radost, ne jen prostředek k dítěti.

2) Naplánujte si společný jedinečný zážitek

Podnikněte něco společně jako pár. I přes to, že tomu dnes možná nevěříte, jednou se stanete rodiči a nebude snadné najít čas jen pro vás dva. Naplánujte něco, co jste spolu už prožili, co  máte rádi a poslední dobou na to není čas. Nebo vymyslete něco úplně nového, co váš vztah oživí.

  • Vydejte se na dobrou večeři a vyberte si místo, kde nebudou žádné děti.
  • Připravte partnerovi domácí piknik na zemi.
  • Dívejte se společně na svatební video nebo prohlížejte společné fotky.
  • Běžte společně bruslit.
  • Dejte si bublinkovou koupel ve dvou, běžte do sauny nebo na párovou masáž.

3) Ignorujte všechny „pravidla“ a vytvořte si vlastní tradice

Neexistuje žádné „takto je to správně“, žádný konkrétní způsob, jak tento den správně prožít, jak se cítit nebo co dělat. Je v pořádku, jestli se oba nebo jeden z vás cítí smutný, unavený a ve stresu. Jeden z vás se může cítit víc rozladěný a bezmocný, zatímco druhý cítí víc naděje.

Pokud máte pocit, že nezvládnete připravit partnerovi nějaký wow zážitek, nedělejte to. Prožíváte těžké období, proto buďte k sobě laskaví a projevujte si vzájemně svoji lásku.

Zeptejte se svého partnera, jak se cítí, co potřebuje a jak ho můžete nejlíp podpořit. Sdílejte s ním své pocity.

 

Nevyšlo to na Valentýna? Nevadí, vyberte jiný den v týdnu a naplánujte si zvláštní čas jen pro sebe. Opečujte svoji lásku, ukažte partnerovi, že je pro vás výjimečný, oceňte vše, co pro vás dělá a jak je skvělý.

Krásného Valentýna

– Kačka

 

 

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře