Řešíte neplodnost? Zaměřte se na spánek!

Spánek je jednou z nejdůležitějších tělesných funkcí. Ve skutečnosti je to jediná tělesná funkce, která nahrazuje některé hormony, které používáme v průběhu dne a umožňuje nám zpracovávat veškeré nové informace, se kterými se setkáváme každý den.

Spánek hraje důležitou roli v oblasti hospodaření s energií, léčení, plodnosti, metabolismu, duševní pohody, dobré paměti a učení. Problémem je, že většina lidí buď nemá spánku dostatek nebo je jeho kvalita špatná.

Důsledkem toho je negativní dopad nejen na naše zdraví, ale na každý aspekt našeho života, protože to ovlivňuje koncentraci, soustředění a nálady během dne. Mezi běžné varovné příznaky nedostatku spánku patří: špatná motivace, pocit ospalosti během dne, zvýšená chuť na cukr, nikotin, alkohol a kávu, podrážděnost, deprese, úzkosti a bolesti hlavy.

Jak tedy nedostatek spánku ovlivňuje plodnost?

1) Únava

Problémy se spánkem, poruchy spánku a narušený spánek může negativně ovlivnit vaši pohodu. Když přijde čas na početí cítíte se unavená. Všechny víme, jaké to je, když jste příliš unavená na sex.

2) Hormonální nerovnováha

Narušené spánkové cykly mohou narušit přirozený rytmus menstruačního cyklu a hormonální rovnováhu u mužů i žen. V podstatě to znamená, že nedostatek spánku může přispět k hormonální nerovnováze.

 3) Nedostatek melatoninu

Když v noci spíme, zvyšuje se hladina hormonu melatoninu. Melatonin ovlivňuje produkci pohlavních hormonů, je důležitý pro kvalitu vajíček a dobrou ovariální rezervu. Je důležitý pro těhotné a ženy, které se snaží otěhotnět, protože chrání vajíčko před oxidačním stresem. Melatonin má silné antioxidační vlastnosti, které chrání vajíčko před poškozením volnými radikály, zvláště když žena ovuluje.

Pozn.: Ovariální rezerva je termín, který se používá k hodnocení kapacity vaječníků. Poskytuje nám informaci o rezervním počtu oocytů, které jsou vaječníky schopny poskytovat k případnému oplodnění.

Pokud nemáme dostatek spánku naše hladiny melatoninu se dostanou z rovnováhy, a také se vytváří situace, kdy tělo je ve stresu.

Melatonin, chemicky 5-methoxy-N-acetyltryptamin, je hormon, který je produkován epifýzou (nadvěskem mozkovým, tzn. částí mezimozku). Vzniká zde N-acetylací serotoninu (5-hydroxytryptamin) a následnou O-methylací. Hraje důležité funkce v řízení rytmů den-noc. Hladiny melatoninu jsou silně závislé na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě během tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. (Zdroj Wikipedie)

Chcete-li získat co nejvíce výhod ze spánku, je vhodné jít do postele, když je produkce melatoninu nejvyšší, tj. kolem desáté hodiny večer. V této době kulminují i reprodukční hormony.

Vědecké poznatky o působení melatoninu potvrzují lidovou moudrost o tom, že spánek léčí.

Podle studie profesora biologie Russela J. Reitera, PhD. (University of Texas), by se ženy, které chtějí otěhotnět nebo čekají miminko, měly vyhnout spánku v osvětlené místnosti. Tma je důležitá pro optimální reprodukční zdraví žen a pro ochranu vyvíjejícího se plodu. Cyklus světlo-tma by měl být pravidelný den za dnem, aby se zabránilo změně biologických hodin. Studie dokazují, že pokaždé, když se zapne v noci osvětlení, produkce melatoninu klesá.  

„Spánek je dobrý, ale je to skutečná tma, která je nezbytná pro mozek k produkci melatoninu,“ říká Dr. Reiter.

Co můžete udělat pro zajištění dobrého nočního odpočinku?  

1) Pořiďte si kvalitní relaxační polštář. Udělejte si svoji postel skutečně pohodlnou.

2) Před spaním popíjejte bylinkový čaj – heřmánek, kozlík lékařský a levandule jsou dobrá volba. Nechte si poradit ve specializovaném bylinkářství.

3) Vyhněte se před spaním sledování televize. Místo toho si vyberte dobrou knihu.

4) Ujistěte se, že v ložnici, kde spíte je skutečně tma:

  • zatáhněte neprůhledné závěsy v oknech
  • vypněte všechny zdroje světla i televizi
  • zakryjte osvětlené budíky, pohotovostní světélka u televizorů a počítačů
  • vyhněte se záři světla z pouliční lampy

5) Pokud mírné noční osvětlení potřebujete nebo musíte v noci vstát, jít do koupelny, na toaletu nebo se napít, můžete pro krátkodobé noční osvětlení zvolit světlo červené nebo žluté, které svou vlnovou délkou nenaruší syntézu melatoninu ve vašem mozku a které nenarušuje biorytmus, jako světlo bílé nebo modré.

6) Při poruchách spánku můžete užívat aminokyselinu tryptofan, z níž si organismus vytváří melatonin. S tryptofanem lze užívat vitamin B6 (nebo B komplex), který jeho účinky zesílí.

TIP 1: Zdroje melatoninu v běžné stravě:

  • ovesné vločky (velmi významný zdroj)
  • rýže
  • zázvor
  • banány
  • ječmen
  • rajčata
  • třešně a višně

TIP 2:  Allegra Comfort = L-tryptofan + vitamin B6

Allegra-melatonin-tryptofan-B6

Zvýšení a zlepšení uvolňování melatoninu vám pomůže:

  • uvolnit se a být více relaxovaná
  • cítit se lépe, co se týká zvládání stresu
  • pomůže vám mít dobrý spánek, který se vám skutečně chystá pomoci s otěhotněním.  

Přeji vám dobrou noc a sladké sny 🙂

 

 

Zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/Melatonin http://www.nutrion.cz/info/detail.php?idzb=248 http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0015028208011308

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře