Kus chleba mi způsobil neplodnost

Co myslíte? Opravdu je možné, že něco tak zdánlivě neškodného, jako je kus chleba může mít vliv na vaši plodnost? Ano, na vině je lepek. A tato otázka se objevuje v mysli mnoha žen… zvláště, když se dlouhodobě snaží otěhotnět.

O lepku a jeho účincích na naše zdraví toho již bylo napsáno hodně. Lékaři doporučují vyhýbat se lepku, když máte prokázanou celiakii, ale také pokud potřebujete v těle snížit chronický zánět, zlepšit koncentraci, paměť, pohotovost, schopnost vyjadřování, ale i při zmírnění příznaků autismu, poruch pozornosti (ADHD), obsedantních poruch a depresí.

Pokud máte potíže s neplodností nebo se připravujete na otěhotnění, možná přemýšlíte, zda snížení nebo vyloučení lepku z vašeho jídelníčku je ten správný krok.

Když se bavíme o potížích, které lepek může způsobit, je důležité rozlišovat celiakii, což je autoimunitní nemoc způsobující poškození sliznice tenkého střeva a tzv. nesnášenlivost lepku nebo též neceliakální citlivost na lepek, která způsobuje různé obtíže při konzumaci potravin s lepkem.

Nesnášenlivost lepku může mít mnoho příznaků, které se vůbec nemusí projevovat střevními obtížemi.

Ve skutečnosti více než 80% osob citlivých na lepek nemá obtíže s trávením.

Mnohem více lidí reaguje na lepek různými chronickými záněty v těle, onemocněním šťítné žlázy, cukrovkou, osteoporózou a neurologickými obtížemi jako jsou bolesti hlavy a migrény. Důsledkem citlivosti na lepek mohou být také potíže s plodností.

Celiakie, citlivost na lepek a neplodnost

Ženy s neléčenými příznaky celiakie nebo citlivosti na lepek mohou mít obtíže s plodností nebo komplikace v těhotenství. Tyto obtíže souvisí především s imunitními mechanismy nebo jsou způsobeny nedostatkem živin. To může vést k časným potratům, předčasnému porodu nebo mimoděložnímu těhotenství.

Celiakie je chronický zánět v těle, který může mít širokou škálu hormonálních příznaků, jako např. akné, vypadávání vlasů, PMS, krátký menstruační cyklus (porucha luteální fáze), chybějící ovulace, endometrioza a další poruchy bránící otěhotnění.

Celiakie a nesnášenlivost lepku také způsobuje a rozvíjí zánět v tenkém střevě, což je místo vstřebávání většiny živin. Když je tenké střevo chronicky zanícené, dochází k jeho poškozování a nemůže pracovat na plný výkon. A výsledek? Nedostatek živin.

Živiny nezbytné k početí a donošení zdravého miminka jako jsou např. kyselina listová, B komplex, vitamin D, železo, selen a jiné nejsou tělem vstřebávány v dostatečném množství.

Co můžete dělat při podezření z citlivosti na lepek?

Pokud se vy a váš partner trápíte nevysvětlitelnou neplodností, nebo máte podezření, že by se vás citlivost na lepek mohla týkat, zkuste se zaměřit na následující kroky:

  • Pořiďte si kvalitní probiotika s obsahem Lactobacillus rhamnosus
  • Zařaďte do svého jídelníčku domácí vývar z kostí a masa – mimo jiné působí protizánětlivě a léčí střeva
  • Konzumujte protizánětlivou stravu
  • Požádejte svého lékaře o testy na celiakii a citlivost na lepek
  • Vyzkoušejte na 3 – 6 měsíců bezlepkovou dietu

Co když vaše biologické hodiny tikají hodně nahlas?

Máte pocit, že na tohle všechno není čas? I přes to vám doporučuji udělat vše, co může zlepšit vaše zdraví před plánovaným početím. Z vlastní zkušenosti vím, že ženy, které si dají tu práci a „dají do kupy“ své zdraví ještě před otěhotněním, mívají těhotenství jednodušší 🙂

S láskou

Katka Burešová

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře