Hormonální nerovnováha: 6 způsobů, jak ji poznáte

Skoro každá žena, která si přeje otěhotnět, více přemýšlí o svém menstruačním cyklu a více sleduje jeho jednotlivé fáze. Pokud se vám nějakou dobu nedaří, začínáte si klást otázku: Je mé tělo v hormonální rovnováze? Jak to poznám? A jak případnou nerovnováhu znovu navodím?

V poslední době jsem mluvila s několika ženami, které si myslely, že jejich tělo není v hormonální rovnováze, ale nebyly si tím úplně jisté. To není žádné překvapení. Hormony produkuje mnoho různých žláz a orgánů, včetně našeho mozku, vaječníků, nadledvin, štítné žlázy, slinivky břišní a dalších. Tyto různé hormony na sebe vzájemně působí a ovlivňují hladiny těch druhých. Hormonální systém je tak složitý, že jen málo kdo mu rozumí. A proto je také velké procento žen, které některé příznaky své hormonální nerovnováhy považují na normální (například bolestivou menstruaci).

V tomto článku vám přináším 6 tipů, jak poznat hormonální nerovnováhu.

6 cest, jak zjistit, zda máte hormonální problém

  1. Menstruační cyklus

Menstruační cyklus vám poskytne velký kus obrazu o stavu vašich hormonálních hladin. Vaše hormony jsou v nerovnováze máte-li:

  • nepravidelnou menstruaci
  • bolestivou menstruaci
  • nemáte menstruaci vůbec
  • PMS symptomy – náladovost, chutě, nadýmání, akné
  • endometriózu
  • myomy
  • cysty
  • syndrom polycystických vaječníků
  1. Hladina energie

Míváte v poslední době pocit větší únavy než obvykle? Pokud procházíte fází života s vysokým stresem nebo jste tlačena delší dobu k podávání velkých fyzických nebo psychických výkonů, můžete se cítit hodně unavená nebo také závislá na kofeinu. I když jste spala 8 nebo více hodin, cítíte se po celý den zpomalená a nemotivovaná? Pocit nedostatku energie může být způsoben nerovnováhou hormonů štítné žlázy nebo nadledvinek.

  1. Tělesná hmotnost

Přibrala jste poslední dobou na váze kolem břicha? Ano, mohla by to být hormonální záležitost. Hormony estrogen, inzulin a kortizol jsou spojeny s břišním tukem. Nebo snad máte tendenci k přibírání na stehnech a bocích? Váhový přírůstek kolem boků může být způsoben nahromaděním nadbytečného estrogenu. Celkový přírůstek hmotnosti pak (ne vždy, ale dost často) může být spojen s problémy se šťítnou žlázou. Sečteno a podtrženo, na přibírání na váze může mít vliv mnoho faktorů. Hormony ale rozhodně patří k jednomu z nich.

  1. Mysl

Pokud častěji zapomínáte, máte potíže se pohotově rozhodovat nebo mát pocit, že vaše mysl je tak trochu „v mlze“, může se také jednat o hormonální nerovnováhu. Problémy se soustředěním a zapomětlivostí může způsobit, když mimořádně dobře nefunguje vaše šťítná žláza nebo nadledvinky. Nižší než optimální úroveň estrogenu může také způsobovat problémy s pamětí.

  1. Pokožka

Pokud vaše pokožka má tendenci k akné a je opravdu mastná, mohlo by to být způsobeno vysokou úrovní testosteronu nebo vaše tělo není schopno se efektivně zbavovat nadbytečných hormonů. Naopak suchá kůže může být způsobena nízkou hladinou esrogenu.

  1. Libido

Pociťujete menší zájem o sex? Nízký testosteron může ovlivňovat nejen muže, ale i ženy. Také vysoká hladina estrogenu může být příčinou vašeho nízkého libida. A nízká hladina estrogenu může způsobovat pocit suchosti v pochvě.

Co můžete dělat?

  1. Testovat a sledovat cyklus

Máte-li podezření z hormonální nerovnováhy nechte se otestovat. Objednejte se ke svému lékaři a požádejte o provedení tzv. hormonálního profilu. Nechce vám lékař vyšetření provést s tím, že je brzy? Další možností je, nechat se otestovat jako samoplátce.

Pokud řešíte plodnost, ale i potíže s menstruací nebo perimenopauzu můžete si nechat otestovat tyto hodnoty hormonů: progesteron, estradiol, FSH, LH, prolaktin, testosteron, kortizol, panel testů na štítnou žlázu, glukózový intoleranční test (zjištění cukrovky).

Sledování cyklu je dalším způsobem, jak můžete potvrdit nebo vyvrátit své domněnky o hormonální nerovnováze. Dobře vám poslouží třeba symptotoermální metoda nebo přístroj LadyComp.

TiP: Pokud vás téma vlastní hormonální rovnováhy zajímá víc do hloubky, připravila jsem pro vás Test – Jsem v hormonální (ne)rovnováze? Test je ve formě eBooku, a můžete si ho stáhnout ZDARMA. Odpovězte na jednoduché otázky a prozkoumejte 7 oblastí možné nerovnováhy ve svém těle.

STÁHNOUT TEST ZDE

  1. Detoxikovat pravidelně přebytečné hormony z těla

V průběhu let se v těle mohou hromadit toxiny z chemických látek ve vzduchu, půdě, vodě a potravinách. Správně provedenou šetrnou detoxikací těla dojde nejen k vyloučení těchto toxinů, ale i nahromaděných přebytečných hormonů.

Správná detoxikace má 3 fáze. Každá fáze potřebuje specifické živiny obsažené v čerstvých potravinách. Pokud některá z fází nefunguje dostáváte se do začarovaného kruhu nadbytku hormonů v těle – nejčastěji estrogenové dominance.

TiP: Vše o hormonální detoxikaci se můžete naučit v eKurzu Hormonální RESTART >>> TADY

  1. Projíst se k hormonální rovnováze

Nejlepší způsob, jak podpořit vyvážené hormony, je jíst výživnou stravu z čerstvých potravin. Stavební kameny pro hormony se nacházejí právě ve stravě, kterou jíme. To co jíte, kdy jíte a jak jíte je důležité pro získání a udržení hormonální rovnováhy. Naučte se jíst stravu podporující hormonální rovnováhu a plodnost.

TiP: Můžete se to naučit třeba v eKurzu Projím se z nízkého progesteronu >>>TADY

  1. Cvičit

Pravidelné cvičení posiluje naše svaly, buduje vytrvalost, zvyšuje krevní oběh, podporuje detoxikaci přebytečných hormonů a toxinů z těla, odbourává stres. Je důležité, aby jste cvičila alespoň 30 minut denně, 3x týdně. Vyzkoušejte například v poslední době oblíbenou hormonální jógu. Celou sestavu se naučíte během víkendového semináře a potom už můžete cvičit doma. Skvělá je také chůze.

TiP: Pozor na nadměrné cvičení! Když máte v týdnu 5 lekcí HIIT a o víkendu jdete na několika kilometrovou túru, vaše ženské tělo to vnímá jako stres. A stres je největší zloděj progesteronu.

S láskou

– Katka Burešová

Zdroje:

  • http://drvivianlord.com/
  • http://natural-fertility-info.com/restore-hormonal-balance-for-improved-fertility.html
Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře