Endo CO? aneb základní fakta o endometrióze

Březen je celosvětový měsíc zvyšování povědomí o nemoci nazývané ENDOMETRIÓZA. I já jsem si touto nelehkou nemocí prošla. Když můj gynekolog po třech letech marné snahy o miminko vyslovil slova „čokoládová cysta“„endometrióza“, měla jsem pocit jako Alenka v říši divů. V roce 2009 nebyly o této nemoci nikde vůbec žádné informace.

Dnes je situace lepší, informací najdete poměrně hodně, přesto u mnoha žen dochází i k několika letému zpoždění s určením této diagnózy. Proto jsem se rozhodla v rámci podpory března  – měsíce zvyšování povědomí o endometrióze napsat na svůj blog tento článek, ze kterého se dozvíte základní fakta o této nemoci.

Fakta o endometrióze

  • endometriózou trpí odhadem 10% žen na celém světě, což je zhruba 176 milionů žen
  • 24 – 50% žen, kterým se nedaří otěhotnět, má endometriózu
  • 250 tisíc žen v České republice má endometriózu
  • endometriózu můžete mít už v dívčím věku
  • menopauza nemusí vyřešit příznaky endometriózy, zvlášť, pokud máte díky ní zjizvenou tkáň nebo srůsty

Proč je důležité zvyšovat povědomí o endometrióze?

Endometrióza je i v dnešní době stále považována za jakousi záhadnou, ba dokonce až mystickou nemoc. Příznaky endometriózy bývají velmi, velmi často považovány za „normální“. Díky tomu trvá v celosvětovém průměru 7,5 let od chvíle, kdy pocítíte první příznaky této nemoci, do její správné diagnózy.

Tato doba přináší ženám mnoho fyzické, ale i psychické bolesti.

Lidé, kteří slyší o endometrióze poprvé, kroutí nad těmito statistikami hlavou. Opravdu 250 tisíc češek trápí taková bolest? A opravdu tak dlouho tyto ženy neví, proč se jejich bolest s cyklickou pravidelností opakuje? Velmi často slýchávají:

 „No jo no, máš menstruaci, to je normální.“

Ne není to normální! Zdravá menstruace nebolí.

 Seznamte se, Endometrióza

Endometrióza je zánětlivé, chronické onemocnění související s ženským hormonem estrogenem a stavem imunity.

Endometrióza je stav, kdy se děložní tkáň nachází a dál roste na jiných orgánech mimo dělohu. Tyto částečky děložní sliznice se nazývají endometriomy, čokoládové cysty nebo léze. Reagují na přirozenou hormonální činnost těla. Když žena menstruuje, způsobují drobná vnitřní krvácení, okolo kterých se vytváří zánět. Když žena nemenstruuje, snaží se tělo tato zanícená místa zahojit a může docházet ke tvorbě srůstů a jizev, které opět mohou být zdrojem nepříjemné bolesti.

Nejste si jistá, jestli endometriózu máte nebo je to jen silný PMS? Zkuste si vyplnit test Jsem v hormonální (ne)rovnováze? a zjistěte  možné důvody vašich potíží.

Zdroje:
http://zdravi.euro.cz/denni-zpravy/profesni-aktuality/ctvrt-milionu-cesek-trpi-endometriozou-maji-problem-otehotnet-470058
http://www.trendyzdravi.cz/medicina/endometrioza-jako-zahadna-nemoc.html
http://endometriosis.org/resources/articles/myths/
http://natural-fertility-info.com/stages-of-endometriosis.html
http://natural-fertility-info.com/endometriosis
https://www.healthline.com/health/womens-health/endometriosis-adhesions

 

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře