4 strategie na přežití nepříjemných vánočních otázek o těhotenství

christmas-ornament-1042545_1920

A zase ty vánoce….. Přicházíte se svým dlouholetým partnerem na sváteční večeři k rodičům. Letos tam bude i manželova babička a sestra Lenka se dvěma dětmi. Těsně před odchodem z domu vám muž špitne do ucha: „Ségra čeká třetí, chtějí to oznámit našim, tak jen abys věděla.“

No to je bezva, pomyslíte si. Už víte, okolo jakého tématu se bude celý večer točit. Musíte rychle vymyslet strategii, jak ustát dotěrné a nepříjemné otázky směřující na vaši osobu. V hlavě ale máte temno a v srdci velký smutek. Zmůžete se jen na hluboký nádech, výdech a rozhodnutí – hlavně se nerozbrečet.

christmas-655681_1920

Je vám tato situace povědomá?

Nebo se pro vás chystá o letošních svátcích podobný příběh?

Pokud se snažíte otěhotnět již nějakou dobu, mohou pro vás být blížící se vánoční svátky malou noční můrou. Představa vánoc strávených v kruhu rodiny a přátel je pro většinu lidí velmi krásná. Je tu však také skličující vyhlídka, muset čelit otázkám, které pro vás nejsou zrovna v tuto chvíli příjemné.

Obzvláště v případech, kdy vaše snažení je v plném proudu a vy odmítáte sklenku šampaňského, což ztěžka vysvětlujete vymyšlenou historku o antibiotikách a míchání s alkoholem a jediné co v tuto chvíli chcete, je pořádně se vybrečet v koupelně!

Ano, také jsem kdysi tyto stavy zažívala. Moc dobře vím, jak se právě cítíte. Pokud víte, že se vám může něco podobného stát, buďte připravena! Tyto situace vás tolik nezaskočí, když si dopředu promyslíte, jak na ně budete reagovat.

Připravila jsem pro vás 4 strategie jak si užít vánoční svátky, i když stále nečekáte vytoužené dítě.

blowing-kiss-578437_1920

Strategie 1:

Odkloňte hovor jiným směrem

„A kdy vy si pořídíte miminko?“

„Vy dítě nechcete nebo vám to nejde?“

„Kdy mě uděláte babičkou?“

„Hodiny tikají, neměli by jste si už pořídit dítě?“

Je téměř zaručeno, že podobná těmto otázkám bude někým z vaší rodiny vyslovena. Klíčem k úspěšnému zvládnutí situace je, že musíte otázku očekávat a být na odpověď dobře připravena.

 Pamatujte, že nikomu nedlužíte žádné vysvětlení.

Jedná se o velmi soukromou záležitost a vy se do této konverzace nemusíte zapojit, pokud nechcete.

Pokud se rozhodnete, že se chcete vyhnout rozvinuté konverzaci na toto téma, připravte si například takovouto odpověď, kterou proneste s velkým úsměvem: „Myslím, že toto je opravdu hodně soukromá otázka. Odpovím na ni v ten pravý čas.“

A pokračujte milou otázkou, směřovanou na některého ze členů rodiny:

„Teto Veroniko, kdy se chystáš na operaci s tou nohou?“

„A jak pokračuje, stavba vašeho domu?“

„Jsi spokojený ve svém novém zaměstnání?“

„Tohle cukroví je báječné, mohla by jsi mi dát recept?“

Tímto dáte najevo hlasitě a jasně, že rozebírání vaší plodnosti, je pro tento den tabu!

TIPY:

  • První část odpovědi si můžete trénovat doma před zrcadlem.
  • Předem si připravte otázku na každého ze členů rodiny. Otázka nesmí tázaného překvapit a uvést do rozpaků a musí mít potenciál pro rozvinutí hovoru.

Strategie 2:

Sdělte rodině, že plánujete dítě dříve, než se zeptají

Můžete se rozhodnout, že oznámíte své rodině, že se snažíte otěhotnět. Zvažte, zda je to správná příležitost. Pokud nechcete, aby následně po vašem oznámení, byla vaše plodnost hlavním tématem hovoru, nastavte předem jasné hranice.

Můžete říci třeba toto:

„Chceme ti/vám něco říct. Snažíme se o miminko, ale nechceme/nejsme připraveni o tom podrobněji diskutovat zrovna dnes.“

Pokud váháte nad touto strategií, věřte, že je dobré svěřit se těm správným lidem. Vybudujete si důvěru a neocenitelnou podpůrnou síť, kterou můžete v budoucnu potřebovat. Není dobré být na všechna trápení sama.

Strategie 3:

Hrůza z oznámení těhotenství

Vánoce jsou čas k oslavě a mnoho lidí se rozhodne oznámit dobrou zprávu v této době, kdy se sejde celá rodina. Pokud vaše rodina neví, že se snažíte otěhotnět, nemohou její členové od vás očekávat žádnou jinou reakci než upřímnou radost, když někdo jiný z rodiny oznámí, že se brzy stane rodičem.

To, jak se s tímto oznámením vypořádat, je velmi individuální a závislé na mnoha faktorech, včetně vašeho vztahu s rodinou. Nicméně je naprosto v pořádku, když se budete cítit smutná, rozzlobená nebo budete dokonce závidět.

Je v pořádku, když si najdete klidné místo a popláčete si, pokud to potřebujete. Chcete-li, můžete si také najít „nějakou důležitou“ činnost v jiné místnosti, aby jste se vyhnula konverzaci o těhotenství a dětech. Netrapte se pocitem viny za to, že maximálně nesdílíte štěstí někoho druhého.

TIP:

  • Před setkáním s rodinou popřemýšlejte, zda by mohlo dojít k takovému oznámení. Pokud budete oznámení dopředu očekávat, lépe se vyrovnáte se všemi novinkami.

Strategie 4:

Udělejte si čas pro sebe

feet-932346_1920

Adventní čas je rušné období, naplněné večírky a rodinnými sešlostmi. Pokud se cítíte pod tlakem, že musíte jít na každý večírek a přitom se vám  tam nechce, nechoďte. Pokud by jste raději trávila Štědrý den jen ve dvou, udělejte to.

Oslavte vše, co jste spolu prožili a dejte stranou své starosti jen na den nebo dva. Využijte tento čas k načerpání nových sil a dívejte se do nového roku s pozitivním myšlením. Užijte si spolu svůj čas a kdo ví, co příští rok přinese……

TIP:

  • Ve volné chvíli si můžete přečíst eBook Chci být máma a plánovat změny ve svém životním stylu, které vám v novém roce pomohou otěhotnět.

S láskou

– Kateřina

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře