19 příznaků endometriózy aneb jak poznám, že ji mám?

Trpěla jsem endometriózou pravděpodobně daleko dříve, než mi byla diagnostikována. První 2 dny mé menstruace se minimálně rok před stanovením této diagnózy neobešly bez velkých křečovitých bolestí, které jsem považovala za „normální“.

Mnoho žen žije s příznaky endometriózy několik let aniž by si vůbec pomyslely, že by se mohlo jednat o tohle onemocnění. V tomto článku jsem se pokusila pro vás sesbírat všechny možné příznaky, které mohou souviset s endometriózou. Nemusíte mít všechny příznaky najednou. Pokud ale máte alespoň 7 z nich, stojí za to pátrat dále, zda se nejedná právě o ENDOMETRIÓZU.

Pozor endometrióza

1. Menstruační bolest

Bolest je nejtypičtějším a nejčastějším příznakem endometriózy. Bolest v období menstruace bývá obecně největší v prvních dvou dnech a lze se jí zbavit většinou jen použitím nějakého léku proti bolesti. Tato bolest může být velmi často doprovázena i jinými příznky, jako jsou zažívací problémy, emocionální výkyvy nálady a podrážděnost.

Některé ženy prožívají tak silné bolesti, že nemohou chodit nebo dokonce jít do práce. Pokud se taková bolest opakuje každý měsíc, pak to není normální. Ženy s endometriózou často také déle krvácejí, což však není vždy správným ukazatelem endometriózy, protože některé ženy s endometriózou naopak krvácejí velmi málo.

2. Trávící potíže

Když jdete poprvé k lékaři s „bolestí v podbřišku“ bude ho jako první zajímat vše trávení.  Měl by vám položit obvyklé otázky jako: „Máte průjem? Zácpu? Křeče?“ Vaše odpověď může být: „No, ano, já …….vlastně trpím občas na všechno uvedené.“

Problémem je stanovit, zda se jedná ve skutečnosti o příznaky endometriózy nebo o zažívací problémy související s jinou příčinou. Důležité je vědět, že zažívací problémy spojené s endometriózou velmi úzce souvisí s našimi hormonálními výkyvy. Obecně se dá říct, že extrémní situace jako průjem nebo zácpa se objevují těsně před nebo během naší menstruace. Naše trávení je úzce spojeno s našimi hormony.

3. Bolesti dolní části zad

Toto není vždy jednoznačný příznak endometriózy, ale určitě stojí za zmínku, že mnoho žen trpí bolestmi spodní části zad a nevědí o souvislosti s endometriózou. Endometrióza se může vyvinout v dolní části pánevní oblsti, která je velice blízko nervů na spodní části zad a může tedy dojít k bolestem v těchto místech. Bolest se dále může posouvat do oblsti kyčlí a nohou.

4. Emocionální rozladění

PMS je jednou ze známek endometriózy, ale obecně ženy s endometriózou zažívají PMS x 10! Dostáváme se do obrovských extrémů s našimi emocemi. Může to být tak extrémní, že vás opustí přátelé, milenec se s vámi rozejde, nikdo vám nerozumí … Cítíme všechno extrémně. Extrémní zlost, extrémní deprese, extrémní štěstí. Je to velké množství emocí a ne vždy v tom prvním týdnu našeho cyklu. Mohou se objevit kdykoliv, bez logického důvodu.

5. Bolesti zad a napětí v ramenou

Horní část vašich zad je pravděpodobně napjatá a ztuhlá, a to zejména kolem období menstruace. Existuje celá řada teorií, proč to tak je, ale mnozí věří, že to má co do činění s nedostatkem minerálních látek, které naše tělo potřebuje pro svůj měsíční cyklus a následně je pak čerpá z jiných částí těla, jako například hořčík.

6. Častý pocit chladu

Tento příznak je založen na tvrzení tradiční čínské medicíny, že ženy, které mají endometriózou mají ve svém těle “nachlazení nebo vlhkost”. TČM věří, že můžeme vyhnat zimu z těla a tím léčit endometriózu.

Jeden z mých příznaků, kterých jsem si všimla, je že moje nohy jsou často studené a to i v létě. Tento příznak může mít i jiné příčiny, ale ukazuje nerovnováhu v těle, které by měla být věnována určitá pozornost. Je zde možné také hledat úzkou souvislost s nerovnováhou štítné žlázy.

7. Láska k cukru

Silná závislost na cukru je velmi mocná. Když jsem se snažila vyřadit cukr ze svého života, zjistila jsem jak moc jsem na něm vlastně závislá. Nemyslím si, že bych mohla žít úplně bez cukru. A když jsem se o to pokoušela, byla jsem v neuvěřitelné depresi, jako by se v mém životě stalo něco velmi zásadního. Byla jsem a stále do jisté míry jsem neuvěřitelně závislá na cukru.

Ženy s endometriózou často „trpí“ láskou k cukru. Myslím si, že závislost na cukru je jen emocionální reakcí na tuto nemoc, se kterou si ženy neví rady.

8. Bolest prsů

Bolest prsů několik dní před menstruací je u žen s endometriózou také docela běžná. Tato bolest je způsobena zadržováním vody v těle a může být tak silná, že nemůžete snést ani myšlenku na chůzi. Jedním z nejjednodušších opatření, jak se zbavit bolesti v prsou, je vyřadit pití kávy.

9. Bolesti hlavy, migrény

Bolesti hlavy jsou vlastně znamení vašeho těla, že není se sebou tak úplně spokojené. Pokud trpíte bolestí hlavy nebo migrénou pravidelně, je to znamení, že byste své tělo měla poslouchat a něco změnit! Jak bolesti hlavy, tak i migrény jsou úzce spojeny s hormonální nerovnováhou v těle.

10. Pocit únavy, když ráno vstáváte

Ráno když vstáváte, měla by jste se cítit odpočatá, že? Máte-li endometriózu je běžné, že se často cítite unavená a ranní vstávání bývá opravdu těžké.  Je to proto, že tělo stále zpracovává toxiny v játrech.

11. Ostatní záněty v těle

Endometrióza je zánětlivé onemocnění. To znamená, že tělo je v podstatě “v režimu opravy”. Často dochází souběžně k dalším zánětům v jiných částech těla, jako např. intersticiální cystitida, nebo-li syndrom bolestivého močového měchýře. Ostatní oblasti zánětu mohou být vaše dásně, střeva nebo jakýkoliv orgán, který se může snadno zanítit.

12. Špatný zdravotní stav kůže

Bez ohledu na to, jaký kosmetický přípravek si koupíte, nebo jak moc se snažíte, je vaše pokožka stále podrážděná! Zkoušíte přírodní přípravky, zkoušíte silnější přípravky z lékárny a přesto vaše pokožka není nikdy naprosto čistá.

Kůže je největší orgán pro vylučování toxinů z těla. Endometrióza je úzce spojena s toxiny v těle. Pokud vaše pleť není zdravá, ukazuje to na nerovnováhu a toxiny se ukládají ve vašem těle. Vezměte ale prosím na vědomí, že existují hromady důvodů, proč můžete mít špatnou pleť, avšak je běžné že ženy s endometriózou mívají ruku v ruce s ní špatnou pleť.

13. Oteklé oči nebo oční potíže

Naše oči jsou neuvěřitelně citlivé a ukazují mnohé o našem zdraví! Oteklé oči jsou také známkou toxinů usazených v játrech. Mohou být i ukazatelem nesnášenlivosti lepku. Souvislost s endometriózou je sporná. Mnohé ženy, ale popisují zlepšení těchto potíží následně po zlepšení stavu endometriózy.

14. Alergie

Je běžné, že ženy, které mají endometriózou také trpí alergiemi, včetně svědění v nose, bolesti očí nebo slzení a svědění v krku. Jedná se o další přehnanou reakci v těle, které se brání. Ženy s endometriózou mají obecně sníženou imunitu, což je stejný důvod, proč trpíme na alergie.

15. Bolest při sexu

Bolest při sexu je jeden z prvních příznaků endometriózy, který můžete cítit okamžitě. Pro některé ženy je tento příznak překonatelný, ale pro mnoho žen to může být velmi těžké a mohou také zažívat silné křečovité bolesti, které přicházejí ve vlnách. Mnohé ženy nejsou schopné tuto bolest vůbec zpracovat a jsou nuceny ukončit svůj partnerský vztah.

16. Záněty močového měchýře

Je běžné, že ženy s endometriózou často trpí na záněty a infekce močového měchýře. Máte-li infekci močového měchýře více než 3 krát za 6 měsíců, může to být známka endometriózy.

17. Nadýmání v oblasti břicha

Tento příznak samozřejmě je jedním z těch, který může mít mnoho jiných příčin. Při endometrióze je ale tento pocit, jako kdyby vám trvale „něco navíc sedělo v břiše“. Zkuste jít na WC, dostat „to“ ven, ale je „to“ stále tam! Břicho cítíte  oteklé a bolestivé. Můžete to tak cítit jen v určitých dnech v měsíci, ale mnoho žen s endometriózou mívá tento pocit trvale.

18. Snížená funkce štítné žlázy

Zdá se, že mnohé ženy s endometriózou mají také sníženou funkci štítné žlázy. To je do značné míry také spojeno s fungováním jater a hormonální rovnováhou.

19. Časté kvasinkové infekce

Máte neustálé problémy s kvasinkovou infekcí způsobené Candidou Albicans? Trápily vás v minulosti afty v ústech? I to by mohlo mít souvislost s endometriózou.

Tak, to je 20 přidružených příznaků endometriózy. Některé jsem zažila díky mé vlastní cestě s endometriózou, a některé jsem vypátrala v různých internetových diskusích, kde je sdílejí jiné ženy.

Pokud máte i jiné příznaky, které jsem zde nezmínila, neváhejte a podělte se zde v komentářích se svými zkušenostmi. Nebo napište, jak se vám daří s těmito příznaky bojovat.

 

 

 

Zdroje:
http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/intersticialni-cystitida/
http://centerforendo.com/endoq&a.htm
http://womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/endometriosis.html  
Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře