Máte šťastná vajíčka nebo smutná?

Blíží se čas Velikonoc a většina lidí věnuje velkou pozornost jednomu z jejich hlavních symbolů. Jsou to vajíčka, která od pradávna symbolizují nový život, plodnost, úrodnost a vzkříšení. Vajíčko je symbolem nového života, protože samo zárodek života obsahuje. Zdobením slepičích vajíček počátkem jara, lidé také po mnoho let uctívají tajemství a moudrost tohoto symbolu.

Napadlo vás ale někdy soustředit stejnou pozornost a péči svým vlastním vajíčkům? Ženská vajíčka jsou totiž stejně tajemná, ale také dokonalá a větší pozornost si určitě zaslouží. Odpověď na otázku:

“ Jsou má vajíčka šťastná (tudíž zdravá) nebo smutná (tudíž nezdravá)?

by měly hledat především ženy, které si brzy přejí miminko.

egg-1136230_640

Zdravá vajíčka jsou jedním ze základních stavebních kamenů ženské plodnosti. Zdravotní stav ženina vajíčka je rozhodující ve chvíli, kdy má dojít k oplodnění a zahnízdění vajíčka a stejně tak, když naše moudré tělo rozhoduje o životaschopnosti těhotenství.

V dnešní době mnoho párů toužících po miminku prožívá každoměsíční zklamání nad příchozí menstruací. Mnoho z nich se po roce neúspěšného snažení dostane do nějakého centra asistované reprodukce s diagnózou primární neplodnost. Začíná kolotoč vyšetření a zjišťování proč nám „to“ nejde? Pokud se příčinu nedaří odhalit, jen velmi málo lékařů svým pacientům však srozumitelným způsobem sdělí, že je důležité zaměřit se na svůj životní styl.

Ještě před nedávnem se tvrdilo, že jediným faktorem ovlivňujícím zdraví ženských vajíček je věk. Nové studie však ukazují, že toto tvrzení není zcela pravdivé. Existuje mnoho faktorů, které mohou mít vliv na zdraví vaječníků a vajíček. Tyto faktory můžeme souhrnně nazvat jako životní styl.

Ne každá žena, která se snaží otěhotnět však ví, že je mnoho zdánlivě drobných věcí, které může sama udělat pro podporu zdraví svých vaječníků a vajíček, a které ve finále mohou mít velký vliv na úspěch nebo neúspěch početí. Co jíte, pijete, vdechujete a jakým vnějším vlivům se vystavujete v čase potřebném pro uzrání vajíčka je rozhodující pro jeho kvalitu a životaschopnost, schopnost oplodnění a schopnost dojít ke zdravému těhotenství a zdravému dítěti.

Pokud se rozhodnete vědomě ovlivňovat zdraví svých vajíček, je nutné to provádět minimálně 90 dní před plánovaným početím. Cyklus vajíčka připravujícího se na ovulaci je 90 dní. V této době je ovlivňováno zdravými i nezdravými vlivy. A tato doba je rozhodující pro to, zda na jejím konci máte „vypipláno“ zdravé vajíčko nebo „vajíčko staré a nekvalitní“.

Co můžete udělat pro zlepšení zdraví svých vajíček:

1) Zaměřte se na stravu

Výživa je základem zdravé plodnosti a zdravého těhotenství. Způsob, jakým se stravujete, skutečně může znamenat rozdíl v tom, zda ovulujete nebo ne! Každopádně má strava vliv na budoucí vývoj a zdraví budoucího miminka. Strava pro podporu plodnosti vypadá jinak ve srovnání s normální stravou. I když jíte zdravě, může být strava pro podporu plodnosti hodně odlišná od toho jak jíte nyní.

2) Detoxikujte organismus a svůj životní prostor

Detoxikace organismu je dobrá, obzvláště pokud jste v nedávné době vysadila hormonální antikoncepci. Očistíte své tělo od přebytečných hormonů a nastolíte znovu důležitou hormonální rovnováhu.

Detoxikace zahrnuje také očistu vašeho životního prostředí od toxinů, se kterými jste každý den v kontaktu jak doma, tak na svém pracovišti. Zaměřte se odstranění tzv. xenohormonů z vašeho života. Xenohormony jsou uměle chemicky vyrobené látky, se kterými přicházíme denně do styku a mohou způsobovat některé hormonální poruchy. Jsou obsaženy v plastech, v komerčních čistících prostředcích, v pesticidech a herbicidech, v rozpouštědlech, lacích a lepidlech, v mase z konvenčních velkochovů, v kosmetických a hygienických přípravcích pro ženy a mnoha dalších. Více o xenohormonech se dočtete zde.

3) Okysličte a rozprouděte krev

Začněte pravidelně cvičit. Cvičení zvyšuje průtok krve v těle, přináší čerstvou krev do všech buněk a pomáhá krev okysličovat, upravuje hormonální hladiny a hladiny cukru v krvi a detoxikuje.

4) Odbourejte stres

Nezapomínejte na každodenní „chvilky pro sebe“, kdy si třeba dáte koupel, zajdete na masáž, přečtete zajímavou knihu atd. Výzkumy lékařů zabývajících se plodností ukazují, že stres má velmi negativní vliv na plodnost. Ženy, které jsou často ve stresu produkují hormony, které mohou narušit nebo dokonce blokovat pravidelnou ovulaci.

Hody, hody doprovody, mějte vejce usměvavý 🙂

S láskou

– Kateřina Burešová

CHCETE S PŘÍPRAVOU NA ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ ZAČÍT JEŠTĚ DNES?

Pořiďte si mini eBook ELIXÍR PLODNOSTI

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře