CYKLICKÉ STRAVOVÁNÍ

Také vás každý měsíc sužuje bolestivá, silná nebo nepravidelná menstruace? Hormonální antikoncepce ničí vaši osobnost, cítíte se s ní jako jiný člověk? Bolí vás polovinu měsíce hlava? Zažíváte příšerné PMS, kdy křičíte na děti i partnera, jste unavená nebo v depresi? Vaše váha nekontrolovatelně roste, padají vám vlasy, máte akné a dokonce vám začaly růst vousy a chlupy tam, kde ženám běžně nerostou? Svoji nechuť k milování nemůžete partnerovi nijak vysvětlit…

Přemýšlíte, jak by se daly všechny tyhle nepříjemné příznaky jednoduše vypnout? Lékař vám doporučil antikoncepci, ale nemáte s ní dobré zkušenosti nebo ji prostě nechcete brát? Možná ji berete, ale zjistila jste, že to stejně nepomáhá. Zabrala na jednu věc, ale brzy se objevilo něco jiného.

Je to jako začarovaný kruh. Motala jsem se v něm dlouhou dobu také. Až do chvíle, kdy jsem objevila metodu CYKLICKÉHO STRAVOVÁNÍ. A tu začala používat jako hlavní nástroj pro udržení svých hormonů v rovnováze.

V tomto článku vás chci seznámit s jejími základními principy.

Pokud patříte k ženám, které se už o svoji cykličnost zajímají, nebude tato metoda pro vás zase tak objevná. Možná jste si ale nikdy neuvědomila, že se principy ženské cykličnosti dají aplikovat také do toho, jak se stravujete. A že konkrétními potravinami můžete podpořit jednotlivé fáze svého cykluvyužívat tak, tuto metodu pro znovu nalezení a udržení své hormonální rovnováhy.

Metoda vychází z faktu, že náš cyklus má čtyři jedinečné fáze: menstruační, folikulární, ovulační a luteální. Je naprosto normální, že naše hormony v průběhu těchto fází různě kolísají. To ovlivňuje naši náladu, produktivitu, pleť, sexuální touhu i hladinu energie.

V první polovině cyklu je dominantním hormonem estrogen, ve druhé polovině cyklu progesteron. Pokud tyto dva důležité ženské hormony nejsou v rovnováze, zažíváme premenstruační syndrom, různé potíže s menstruací a poruchy plodnosti.

MENSTRUAČNÍ FÁZE

Během menstruační fáze jsou hormony estrogen a progesteron na nejnižší úrovni a tělo je začíná znovu postupně vyrábět.  Je proto důležité dodávat prostřednictvím stravy dostatek základních stavebních kamenů pro jejich tvorbu ve formě kvalitních bílkovin a tuků.

Kvůli ztrátě krve je třeba se zaměřit na celkovou výživu těla, odpočinek a budování červených krvinek. K tomu jsou v naší stravě nezbytné potraviny bohaté na železo – potraviny vytvářející krev a vitamín C – pro lepší vstřebávání železa.

FOLIKULÁRNÍ FÁZE

Během této fáze začíná růst estrogen a testosteron, tělo se připravuje na ovulaci. Pro mnoho žen je tato fáze jediným týdnem z měsíce, kdy se cítí bez příznaků, šťastnější a plné energie. Cílem výživy v této fázi je léčit záněty v těle a vyživovat folikuly. Pokud se v těle vyskytuje zánět nebo chronický zánět může to narušit vzrůstající produkci hormonů a také ovlivnit ovulaci v následující fázi.

Jezte různé protizánětlivé potraviny s vysokým obsahem bílkovin, s vysokým obsahem tuků a dobré zdroje kyseliny listové, vitaminu B12 a vitaminu E.

OVULAČNÍ FÁZE

Estrogen a testosteron začínají klesat, progesteron stoupá. Některé ženy se v tomto týdnu cítí sebevědomější, krásnější a sexy, ale jiné zase zaznamenávají pokles nálady a podrážděnost. Ovulační fáze je důležitá pro detoxikaci a vyloučení nadměrného estrogenu pryč z těla. Cílem výživy této fáze je podpořit detoxikaci jater.

Zařaďte různé druhy ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu s vysokým obsahem vody spolu s fermentovanými a detoxikačními jídly, aby se vyloučil z těla jakýkoliv přebytek estrogenu, který v této fázi vrcholí.

LUTEÁLNÍ FÁZE

Vrcholí progesteron a začíná pomalu klesat. Tato fáze je typická jako fáze premenstruačního syndromu. Pokud se nám v předchozí fázi nepodařilo správně metabolizovat a detoxikovat estrogen začínáme pociťovat známé před menstruační příznaky.

Progesteron zároveň způsobuje, že se stáváme méně citlivějšími na inzulín, a to způsobuje nárůst chutí na sladké a nezdravé potraviny. Cílem této fáze je proto stabilizace hladiny cukru v krvi.

Potraviny bohaté na hořčík, vitaminy B a také přirozeně sladké škrobové potraviny, jako jsou jablka, dýně a sladké brambory mohou pomoci stabilizovat hormony a udržet chutě na uzdě.

Doufám, že jsem vás inspirovala k tomu, abyste se začala stravovat v souladu se svým ženským cyklem. Tato dovednost skutečně výrazným způsobem ovlivní vaše hormony, menstruaci, plodnost, pleť, vlasy, kůži i náladu.

Pokud se chcete o základech metody CYKLICKÉHO STRAVOVÁNÍ dozvědět víc, přečtěte si tuto stránku, kde se dozvíte, jak a kde se je můžete naučit. ZDE ˃˃˃

 

Kateřina Burešová
Jsem specialistka na výživu. Díky osobní zkušenosti s umělým oplodněním i přirozeným otěhotněním, pomáhám ženám i mužům cílenou a správně zaměřenou stravou zvýšit šance na přirozené početí miminka. Napsala jsem pro vás eBook Chci být máma a eBook Projím se k miminku Můj příběh o dvou zázracích si můžete přečíst ZDE
Komentáře