Čeká mě dnes opravdu náročný den. Už večer jsem cítila že, přichází menstruace, je teprve devět hodin ráno a křeče začínají nabírat na intenzitě. Bože, taková bolest, jak já ten dnešní den přežiju?
Znáte to? Téměř každá žena nejspíš zažila v určitém období svého života menstruační křeče. Některé ženy je přijmou jako součást toho, že jsou ženy a některé hledají odpovědi na otázku „Proč mě to tak bolí?“, jako právě vy.
Za těmito intenzivními a mnohdy vysilujícími křečemi stojí hormonálně podobné látky, které se jmenují…
Vnímat prostaglandiny jako něco zlého, co mi způsobuje bolest, by bylo chybou. Prostaglandiny naše tělo potřebuje a jsou produkovány téměř všemi buňkami v těle. I když nám mohou způsobovat menstruační křeče, jsou ve skutečnosti nepostradatelné a chrání naše zdraví.
Prostaglandiny jsou nezbytnou součástí reprodukčního zdraví žen:
Pokud všechny ženy při menstruaci vylučují prostaglandiny, jak to, že některé na menstruační křeče netrpí?
Četné studie prokázaly, že bolest při menstruaci souvisí s množstvím uvolňovaných prostaglandinů. Znamená to tedy, že čím víc prostaglandinů máte, tím horší mohou být vaše menstruační křeče.
Dalším příznakem zvýšeného množství prostaglandinů v těle je průjem. Možná jste si všimla, že den před nebo v průběhu menstruace máte řidší stolici nebo průjem. Pro mě je opravdu šílené mít menstruační křeče společně s průjmem.
Zvýšené prostaglandiny způsobují nejen kontrakce děložních svalů (tedy křeče), ale působí také na střeva. Způsobují zvýšené stahování a uvolňování střev, čímž dochází k uvolňování řídké stolice.
Výsledkem vysokého množství prostaglandinů v těle je průjem a bolestivé menstruační křeče.
O hořčíku je všeobecně známo, že se používá pro zmírnění svalového napětí a napomáhá ke zmírňování křečí. Mnoho žen v dnešní době také trpí nedostatkem tohoto minerálu.
Pokud ale patříte k ženám, jejichž menstruace je doprovázena průjmy, vyhněte se hořčíku ve formě citrátu. Tento typ hořčíku stimuluje nadměrně střeva a způsobuje ještě větší průjem. A to opravdu nechcete.
Dobrou formou, která nezpůsobuje řídkou stolici je glycinát nebo bisglycinát hořčíku. Tato forma hořčíku je také nejvíce vstřebatelná.
V České republice je vyhláškou daný denní doporučený příjem hořčíku na 300 mg. Tuto dávku je potřeba brát jen jako orientační. Já osobně mám zkušenost, pár dní před menstruací a v jejích prvních dnech, se zvýšením denní dávky na 600 mg někdy i na 800 mg denně, v závislosti na intenzitě a závažnosti menstruačních křečí. Tuto dávku můžete rozdělit na ráno a večer. V případě potřeby konzultujte zvýšený příjem hořčíku se svým lékařem.
Zázvor je protizánětlivá bylina, kterou doporučuji pravidelně zařadit do vašeho jídelníčku. Použijte čerstvý zázvor do vašich jídel nebo ve formě teplého čaje. Skvělou volbou je pravidelné pití Elixíru plodnosti (a to, i když si zrovna nepřejete otěhotnět) nebo skvěle lahodný nápoj Zlaté kurkumové mléko, kde můžete použít zázvor čerstvý nebo sušený.
V jedné malé studii se 150 účastníky bylo zjištěno, že zázvor má při úlevě od menstruačních křečí stejné účinky jako oblíbená růžová pilulka (Ibuprofen). Tento výzkum naznačuje, že pro dosažení potřebného účinku je potřeba minimálně 1 000 mg mletého sušeného zázvorového prášku.
Produkce prostaglandinů je přímo spojena s rovnováhou omega-3 a omega-6 mastných kyselin v těle. Většina prostaglandinů je vyrobena z omega-6 mastných kyselin, které jsou zánětlivé, tj. způsobují bolest a křeče.
Omega-3 mastné kyseliny umí jednu zajímavou věc. Soutěží s omega-6 o vazebné místo na enzym COX, tzv. cyklooxygenázu, díky které prostaglandiny vznikají. Tento enzym prostě naváže vaše omega-6 a přemění je na zánětlivé prostaglandiny nebo naváže omega-3 a přemění je na protizánětlivé prostaglandiny.
Jednoduše řečeno, nerovnováha mezi omega-6 a omega-3 vede k vyšší produkci zánětlivého PG a nižší produkci protizánětlivého PG, takže konečným výsledkem je mnohem víc bolesti. Je to opravdu tak jednoduché.
Omega-3 mastné kyseliny jsou tedy pro období menstruačních křečí velmi prospěšné. Ryby jako makrely, sardinky a losos obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou protizánětlivé a snižují bolest a křeče.
Je pravda, že antikoncepce bývá spojena s jednodušší menstruací, menšími menstruačními křečemi a menší bolestí. Neplatí to však pro všechny ženy. Znám ženy, které se mi svěřily, že se jejich křeče po zahájení užívání antikoncepce nezlepšily a některým se dokonce křeče zhoršily.
Pokud přemýšlíte o antikoncepci jen z důvodu potlačení menstruačních bolestí, zdá se mi to trochu extrémní řešení. Potlačit přirozený cyklus, brát pilulky každý den, když menstruační bolestí trpíte v průměru tři až šest dní v měsíci.
Nechci vaši bolest zlehčovat, ale než nasadíte antikoncepční hormony, přemýšlejte o kořenové příčině vašich křečí a zvýšeného prostaglandinu. Hormonální antikoncepce není lékem, pouze zakryje tuto kořenovou příčinu a způsobí potíže do budoucna.
Mým přáním je, abyste z této stránky odešla s vědomím, že vaše menstruační křeče mají příčinu, kterou můžete uzdravit.
Pokud se chcete dozvědět něco víc o tom, jak pomocí výživy mít zdravou menstruaci a mít tělo v hormonální rovnováze, připojte se ke skupině Tajemství hormonální rovnováhy nebo si domluvte individuální konzultaci s výživovým poradcem.
PS: Ano a ještě jsem zapomněla: Přestaňte kouřit – kouření je spojeno se zvýšeným výskytem menstruačních křečí a navíc způsobuje zánět. Zánět může vést k dalšímu narušení hormonů. A určitě víte, že to není pro vás zdravé 🙂